Myslel si, že kapela QUEEN vydrží najviac 5 rokov! Dnes je to presne 30, čo tu FREDDIE MERCURY nie je


Všetci členovia skupiny mali rovnocenný muzikantský aj autorský prínos a predstavovali výrazné osobnosti. Spev, hra na klavíri a javiskový prejav Freddieho Mercuryho jej však dávali čosi nezameniteľné, čo z Queen urobilo fenomén rockovej hudby 70-tych a 80-tych rokov minulého storočia.

Zdroj: instagram.com/freddiemercury

Britská kapela QUEEN jednou bezpochyby jednou z najvýraznejších a najvýznamnejších rockových skupín v hudobnej histórii. Rovnako jej líder Freddie Mercury patril medzi najvýraznejšie zjavy na hudobnej scéne. Srdcia fanúšikov si získal podmanivým hlasom, aj excentrickým vystupovaním. Jeho búrlivý život ukončilo v 45-tich rokoch ochorenie AIDS. Predčasne.

Dnes je to presne 30 rokov, čo Freddie Mercury navždy odišiel. 

Freddie Mercury, vlastným menom Farrokh Bulsara, sa narodil 5. septembra v roku 1946 na východoafrickom ostrove Zanzibar. Jeho rodičia pochádzali z indickej komunity Parsov, ktorí kedysi utiekli z Perzie do Indie a časť obývala aj východnú Afriku. Keďže bol Zanzibar do roku 1963 pod britským protektorátom, mala rodina britské občianstvo.

Farrokh Bulsara prežil časť detstva odlúčený od rodičov, pretože od ôsmich rokov navštevoval internátnu školu v indickom Bombaji. Už ako 12-ročný tu založil svoju prvú hudobnú skupinu. V tomto období začal budúci umelec používať krstné meno Freddie. V roku 1963 sa vrátil naspäť do Zanzibaru, o rok neskôr jeho rodina utiekla pred nepokojmi do Anglicka.

Freddie študoval umenie na West Thames College v západnom Londýne, štúdium grafiky a dizajnu na Ealing Art College absolvoval v roku 1969. Jeho kolegami boli aj Pete Townshend zo skupiny Who či člen Rolling Stones Ron Wood.

Freddie pôsobil vo viacerých hudobných skupinách, od detstva sa venoval hre na klavír. Kľúčové však preňho bolo stretnutie s gitaristom Brianom Mayom a bubeníkom Rogerom Taylorom, v tom čase hráčmi skupiny Smile. Odchádzajúci spevák za seba sprostredkoval Freddieho ako náhradu. Trojica pribrala basgitaristu Johna Deacona a na Freddieho naliehanie zmenila meno na Queen. Bulsara začal používať umelecký pseudonym Mercury - podľa antického posla bohov.

Skupina Queen vystúpila oficiálne prvýkrát 19. februára v roku 1971 v londýnskej hale Hornsey Town. V júli 1973 vydala prvý album s názvom Queen a získala zaň prvú zlatú platňu. O mesiac neskôr vyrazila na prvé britské turné ako predkapela vtedy populárneho zoskupenia Mott The Hoople. Publikum ju prijalo výborne a v marci v roku 1974 tak mohla začať svoje prvé vlastné britské turné. Vydala tiež druhú platňu Queen 2.

Prelomovým bol štvrtý album A Night at the Opera, ktorý vyšiel 21. novembra v roku 1975. Jeho súčasťou bola skladba Bohemian Rhapsody, ktorá vyšla tiež na samostatnom singli – pričom singel aj album viedli hitparády a za obe získali Queen platinové platne. V londýnskom Hyde Parku odohrali 18. septembra v roku 1976 koncert pre 150-tisíc fanúšikov, čím prekonali rekord, ktorý dovtedy držali Rolling Stones.

Všetci členovia skupiny mali rovnocenný muzikantský aj autorský prínos a predstavovali výrazné osobnosti – spev, hra na klavíri a javiskový prejav Freddieho Mercuryho jej však dávali čosi nezameniteľné, čo z Queen urobilo fenomén rockovej hudby 70-tych a 80-tych rokov minulého storočia.

Skupina vydala ďalšie albumy – A Day at the Races (1976), News of the World (1977) s piesňami We Will Rock You či We Are the Champions a tiež album Jazz (1978) so skladbami Mustapha či Bicycle Race. Novší a dynamickejší zvuk skupina predstavila na albume The Game (1980) s veľkým hitom Another One Bites the Dust.

V marci v roku 1981 vystúpili prvý raz pred nadšeným publikom v Južnej Amerike a v Mexiku, na ďalších koncertoch "roztopili" aj Japoncov. "Kedysi som si myslel, že vydržíme najviac päť rokov, ale došlo to až tak ďaleko, že sme pristarí na rozchod. Viete si predstaviť v štyridsiatke novú kapelu?" vyhlásil Freddie Mercury.

Na ďalšom albume Hot Space (1982) vynikol hit Under Pressure, ktorý Queen vytvorili a naspievali s Davidom Bowiem. Väčší podiel syntetizérového zvuku priniesol album Works (1984) a skladby Radio Ga Ga či I Want to Break Free. V júni v roku 1986 vydali Queen album Kind Of Magic. Nasledovala európska koncertná šnúra, v rámci ktorej skupina vystúpila 27. júla v roku 1986 na Népstadione v Budapešti. Záznam koncertu dokumentuje film Queen In Budapest.

Freddie Mercury sa venoval aj sólovým projektom, v roku 1985 vydal vlastný album Mr. Bad Guy. V roku 1988 nasledovala platňa Barcelona v spolupráci so španielskou opernou speváčkou Montserrat Caballé.

Už počas 80-tych rokov sa objavovali špekulácie o Mercuryho zdravotnom stave a infikovaní vírusom HIV. Album Innuendo nahrával Freddie Mercury očividne oslabený, napriek tomu s ním skupina bodovala v Británii a ďalších európskych krajinách.

Od leta 1991 sa Mercury zdržiaval vo svojom dome v londýnskom Kensingtone. Napokon 22. novembra v roku 1991 zavolal manažéra skupiny Jima Beacha a na druhý deň sa verejnosť dozvedela o jeho ochorení.

Freddie Mercury zomrel ako 45-ročný len 24 hodín po vydaní oficiálneho vyhlásenia – večer 24. novembra v roku 1991.

Na jeho počesť sa v apríli v roku 1992 konal na štadióne Wembley koncert s názvom The Freddie Mercury Tribute Concert. V roku 1995 skupina dokončila posledný album Made In Heaven, na ktorom pracovala tesne pred Mercuryho smrťou. Osobnosť legendárneho speváka pripomína socha vo švajčiarskom Montreaux na brehu Ženevského jazera, jeho príbeh zmapoval úspešný film Bohemian Rhapsody (2018).

Zdroj: TASR; YouTube.com