Milí muži, viete o tom, že dnes máte sviatok?


... ako vždy 19. novembra.

Zdroj: www.unsplash.com

Až trom ženským menám patrí dnešný deň v kalendári. Najznámejšie z nich je Alžbeta, ktorá má hebrejský pôvod a v preklade znamená "Bohu zasvätená". Odvodením z tohto mena vznikla Betina a z latinského slova lilium, ktoré znamená ľalia, pochádza ženské krstné meno Liliana.

Výrazným reprezentantom zlatej generácie slovenského herectva bol rozhodne FRANTIŠEK DIBARBORA. Filmový a divadelný herec, operetný spevák, ale aj kabaretiér, ktorý absolvoval nespočetné množstvo estrádnych vystúpení, sa narodil pred 105-timi, 19. novembra 1916.

Medzi nezabudnuteľných hercov patril aj JOZEF DÓCZY. Svoj profesionálny život spojil s Divadlom Andreja Bagara v Nitre, v ktorom strávil viac ako polstoročie. Nenapodobiteľný "Ďoďo" by sa dnes dožil 92 rokov.    

Novozaložený učiteľský ústav v Spišskej Kapitule bol prvou školou tohto typu nielen na Slovensku, ale v celom Uhorsku. Vyučovanie v ňom sa začalo 19-teho novembra v roku 1819, teda pred 202 rokmi.  

Prvým ruským učencom svetového významu sa stal všestranne zameraný vedec MICHAIL VASILIEVIČ LOMONOSOV. Zakladateľ najstaršej a najväčšej ruskej univerzity, ktorá nesie jeho meno, sa narodil pred 310-rokmi, 19. novembra 1711.    

O storočie neskôr nemal na starom kontinente konkurenciu český podnikateľ, priemyselník a technik EMIL ŠKODA, ktorý urobil z mesta piva európsku metropolu strojárstva. Špičkový manažér a šikovný obchodník sa narodil 19. novembra v roku 1839 v Plzni.

Najúspešnejšie snímky JAROSLAVA SOUKUPA sú spojené s 80-tym rokmi minulého storočia. Režisér filmov ako napríklad Vítr v kapse, Láska z pasáže, Discopříběh či Kamarád do deště dnes oslavuje 75 rokov.  

Vo viacerých muzikáloch si zahrala aj pražská rodáčka a populárna speváčka PETRA JANŮ, vlastným menom Jana Petrů. Dôvodom zámeny krstného mena a priezviska bola skutočnosť, že na začiatku 60-tych rokov už spievala iná známa speváčka Jana Petrů a aby nevznikla zámena mien, začala vystupovať pod menom Petra Janů. Trojnásobná držiteľka Zlatého slávika (1987, 1988 a 1989) sa narodila 19. novembra  v roku1952.    

Zakladateľ spravodajskej televízie CNN a mediálny magnát TED TURNER oslavuje dnes 83 rokov. Televízny kanál, ktorý ako prvý začal v roku 1980 vysielať správy nepretržite 24 hodín, preslávil biznismena a filantropa na celom svete.

Na CNN sa zase preslávil legendárny americký moderátor LARRY KING, ktorý by sa dnes dožil 88 rokov. V televízii CNN moderoval 25 rokov program Larry King Live. Z relácie odišiel v roku 2010 po odvysielaní viac ako 6-tisíc epizód.

Nie na všetko sa dá zabudnúť! Napríklad ani na to, že nám v roku 2004 víchrica zničila Vysoké Tatry. Naozaj už prešlo 17 rokov? Za obeť vtedy padlo takmer 13-tisíc hektárov lesa, napriek tomu to nebol historicky najsilnejší vietor v našich veľhorách. V novembri v roku 1965 sa Skalnatým plesom prehnal „vietor“ s rýchlosťou 283 kilometrov za hodinu.

Na 19-ty november 2005 určite nikdy nezabudne „rebel“ ROBBIE WILLIAMS. Vtedy totiž za jeden jediný deň predal na svoje svetové turné viac ako 1 600 000-tisíc lístkov! Zdá sa, že ísť „sólo“ bol v jeho prípade výborný nápad! 

57 rokov dnes oslavuje spevák PAĽO DRAPÁK, bývalý frontman kapely Metalinda. U susedov v Česku zase speváčka a herečka Petra Janů, ktorá má 69 rokov.

Ak ste filmoví fanúšikovia a videli ste Mlčanie jahniat, viete, že si v tomto filme zahrala oscarová herečka JODIE FOSTER a bola výborná! Dnes oslavuje 59 rokov. O rok staršia je jej herecká kolegyňa, kučeravá Američanka MEG RYAN, ktorú si určite budete pamätať z filmu Láska cez internet alebo Mesto anjelov!

Dnes je tiež MEDZINÁRODNÝ DEŇ MUŽOV SVETOVÝ DEŇ TOALIET. Medzinárodný deň mužov si pripomíname od roku 1999. Robí tak až 60 štátov. Má poukázať na zdravotné rizikové faktory mužov. Podľa štatistík umierajú skôr ako ženy, Častejšie trpia stresom a depresiami. 

Zdroj: TASR