Oslavujú Oliver Andrásy aj "zlatý" Rišo Lintner. 76 rokov má Frida zo skupiny ABBA!


V kalendári je dnes zapísaný dátum 15-ty november, čo znamená, že sme presne v polovici aktuálneho mesiaca. 

Zdroj: www.instagram.com/abba

Do Vianoc ostáva 39 dní. 

Meninový týždeň odštartoval na Slovensku Leopold. Toto meno má nemecký pôvod a v preklade znamená "pre ľud statočný, smelý". K jeho najznámejším nositeľom patril herec Leopold Haverl.

Novela Nylonový mesiac, ktorú sfilmoval režisér Eduard Grečner, patrí k najznámejším dielam spisovateľky JAROSLAVY BLAŽKOVEJ. Obľúbená autorka kníh pre deti a dospelých sa narodila 15. novembra v roku 1933. V roku 1968 emigrovala a jej domovom sa stala Kanada.

Humorista, moderátor, scenárista a režisér OLIVER ANDRÁSY bol priekopníkom rozhlasových zábavných relácií. Obľúbili si ho tiež televízni diváci, napríklad aj vďaka relácii Aj múdry schybí. Dnes oslavuje 64-te narodeniny.

O 20 rokov mladší je hokejový obranca RICHARD LINTNER, ktorý Slovensko reprezentoval na majstrovstvách sveta - napríklad aj v roku 2002, keď si naši reprezentanti zo šampionátu priniesli zlato. Hrával aj v NHL, vo Švédsku a Švajčiarsku, dnes s chuťou a šarmom komentuje hokejové zápasy. Rišo, prezývaný tiež Citrón, má dnes 44 rokov

Legendárna skupina ABBA sa vracia k svojim fanúšikom prostredníctvom digitálnych koncertov. Hity ako Fernando, Chiquitita, S.O.S., Waterloo či Dancing Queen sú stále populárne na celom svete. Speváčka skupiny ANNI-FRID (FRIDA) LYNGSTADOVÁ dnes oslavuje 76 rokov.

Slovenský spisovateľ JOZEF KARIKA je známy ako autor akčných románových trilerov, napríklad V tieni mafie, Čas dravcov alebo Nepriateľ štátu. Dnes má 43 rokov.

Pred 41 rokmi podnikol pápež Ján Pavol II. svoju prvú pastoračnú cestu do Nemecka - v tom čase len do jeho západnej časti, teda do Spolkovej republiky Nemecko. Hlava katolíckej cirkvi zavítala medzi nemeckých veriacich prvý raz po 198 rokoch.

Svätý Albert Veľký alebo tiež Albert Magnus bol všestranný učenec. Vynikal vo filozofii a v prírodných vedách. Narodil sa v roku 1 193 a zomrel 15. novembra v roku 1280. Na jeho počesť sa tento deň stal sviatkom Svätého Alberta veľkého, patróna vedcovRovnako je 15. november od roku 1980 Dňom väznených spisovateľov. Pripomína osudy spisovateľov, ktorí sú prenasledovaní pre svoju tvorbu a postoje.

Zdroj: TASR; YouTube.com