Skvelý herec EMIL HORVÁTH mladší dnes oslavuje 76 rokov


V kalendári je 12-ty november.

Zdroj: www.snd.sk

Dnešný deň patrí v kalendári menu Svätopluk. Toto meno má slovanský pôvod a znamená "veľký medzi bojovníkmi, silný v boji, majúci mnoho plukov". Niet preto divu, že je symbolom silného a pôsobivého muža.

Rodák z Liptovského Mikuláša, básnik a prekladateľ PETER DOBROSLAV BELLA, ktorý tvoril pod pseudonymom Horal, písal básne, v ktorých vzdával hold slovenskej prírode a vyznával sa z lásky k materinskej reči. Autor básne Aká si mi krásna, ty rodná zem moja, ktorú neskôr zhudobnil Eugen Suchoň, sa narodil pred 179-timi rokmi.  

Slovenským ľudovým folklórom sa inšpiroval hudobný skladateľ a dirigent BARTOLOMEJ URBANEC. Autor skladieb pre Slovenský ľudový umelecký kolektív a Lúčnicu sa narodil 12. novembra v roku 1918.        

Bola prvou slovenskou speváčkou, ktorá svojim interpretačným umením excelovala v milánskej La Scale či londýnskej Covent Garden. Už ako 24-ročná zažiarila ako prvá Slovenka na scéne Viedenskej štátnej opery. Od narodenia sopranistky svetového formátu, LUCIE POPPOVEJ, dnes uplynie 82 rokov.

Hoci jeho otec, popredný herec Emil Horváth starší nechcel, aby syn kráčal v jeho šľapajach, slovenskú umeleckú scénu si bez herca, ale aj režiséra a vysokoškolského pedagóga EMILA HORVÁTHA mladšieho nevieme predstaviť. V divadle, vo filme a v televízii vytvoril desiatky nezabudnuteľných postáv. Cukrár Šimon Šindelka z divácky obľúbenej komédie Sladké starosti sa dnes dožíva 76 rokov.  Ako väčšina hercov, aj on sa pôvodne obzeral za celkom iným povolaním. Rozhodoval sa totiž medzi herectvom a lekárstvom, lenže „talentovky“ na herectvo boli skôr ako prijímačky na medicínu. A bolo rozhodnuté...

32 rokov dnes uplynulo odvtedy, čo pápež Ján Pavol II. svätorečil vo Vatikáne Anežku Českú, najmladšiu dcéru českého kráľa Přemysla Otakara I. a Konstancie Uhorskej. Na bohoslužbách sa 12. novembra v roku 1989 zúčastnilo približne 10-tisíc pútnikov z bývalého Československa.

Ešte predtým, ako milióny ľudí na celom svete očarila princezná Diana, bola tu monacká kňažná GRACE. Ako mladá herečka Grace Kellyová fascinovala filmové plátna Ameriky 50-tych rokov 20. storočia - hrala v Hitchcockovom filme Okno do dvora, v slávnom westerne Na pravé poludnie a za úlohu vo filme Dievča z vidieka získala dokonca Oscara. Americká oscarová herečka a monacká kňažná, ktorá zahynula v roku 1982 pri dopravnej nehode, sa narodila 12. novembra v roku 1929.

A ešte jedna dnešná narodeninová oslávenkyňa - veľmi zaujímavá žena. Veľké oči, mäsité pery a herecký talent na rozdávanie! Americká oscarová herečka ANNE HATHAWAY má dnes 39 rokov. Zvyknú ju prirovnávať k starším a skúsenejším kolegyniam, napríklad k fantastickej Julii Roberts. Rodičia jej meno Anne dali zámerne. Aby sa volala ako žena anglického dramatika Williama Shakespeara. V roku 2006 ju zaradili medzi 50 najkrajších ľudí sveta.

To NADIU COMANECIOVÚ pozná svet zase ako držiteľku 5-tich zlatých olympijských medailí a prvú športovú gymnastku na svete, ktorá na olympijskej súťaži dostala od rozhodcov najvyššiu možnú známku 10. Rumunská gymnastka, ktorá je od roku 2001 občiankou Spojených štátov, dnes oslavuje 60 rokov.    

Dnes je navyše Deň kuracieho vývaru! Slováci sú považovaní za národ polievok. V prvej trojke najobľúbenejších je fazuľovica, kapustnica a vývar! :)

Zdroj: TASR