Martin na bielom koni neprišiel, narodeniny oslavuje mnoho hereckých hviezd, medzi nimi aj LEONARDO DICAPRIO


Zdroj: www.instagram.com

Meniny dnes na Slovensku oslavujú Martinovia a Marošovia. Meno Martin patrí na Slovensku medzi obľúbené a viaže sa k nemu aj už viac ako 130-ročná pranostika: Svätý Martin prichádza na bielom koni.  

Pred 103 rokmi, 11. novembra v roku 1918, podpisom prímeria sa skončila prvá svetová vojna. Prímerie podpísali zástupcovia Dohody a Nemecka v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu neďaleko mesta Compiegne. Udalosť sa pripomína ako Deň pamäti, Deň prímeria, Deň vojnových veteránov. Vžil sa aj názov Deň červených makov, keďže kvet divého maku sa stal symbolom utrpenia vojakov.

V ten istý deň abdikoval aj rakúsko-uhorský cisár Karol I., čím formálne zaniklo Rakúsko - Uhorsko.

Romány Zločin a trest, Idiot či Bratia Karamazovci patria už desiatky rokov do povinnej výbavy intelektuálov na celom svete. Ich autorom bol ruský spisovateľ FIODOR MICHAJLOVIČ DOSTOJEVSKIJ, ktorý sa narodil pred 200 rokmi.

"Užitečná vec jest víno, když se skrovne pije, srdcu veselosť dodává, údy posilňuje." Nielen túto, ale aj mnohé iné rady ponúkol františkánsky mních a básnik HUGOLÍN GAVLOVIČ v diele Valaská škola mravúv stodola. Autor klenotu slovenskej barokovej poézie, sa narodil pred 309 rokmi.

Pred 191 rokmi sa prvýkrát v histórii viezli na trati Liverpool - Manchester poštové zásielky.

47 rokov oslavuje americká herecká hviezda LEONARDO DICAPRIO. Herecké schopnosti predviedol napríklad vo filmoch Dospievanie po americky, Chyť ma, ak to dokážeš, Letec, či Vlk z Wall Street. Nemenej známou oslávenkyňou je dnes aj 59-ročná americká herečka DEMI MOOREGratulácie prijíma aj jej herecká kolegyňa CALISTA FLOCKHARTOVÁ. Predstaviteľka Ally McBealovej z rovnomenného seriálu má 57 rokov.  Narodeniny má aj obľúbený slovenský herec - JÁN KOLENÍK (42).
      

Zdroj: TASR