Vymyslel viac ako 500 filmových skladieb: Ennio Morricone by dnes oslávil 93 rokov


Zdroj: instagram.com/maestro_ennio_morricone

V kalendári dnes 10-ty november, do konca roka ostáva 51 dní. 

TIBOROVIA, ktorí dnes oslavujú meniny, sú sebaistí, spoľahliví a optimistickí muži, ktorým nič nie je ľahostajné. Ich meno má latinský pôvod a jeho význam je "muž pochádzajúci zo starobylého mesta Tibur", neďaleko Ríma.

MIROSLAV HORNÍČEK bol skvelý divadelný herec, ale úspechy dosiahol aj na televíznej obrazovke. Narodil sa 10. novembra v roku 1918 v Plzni, ku ktorej sa hrdo hlásil. Ako moderátor relácie Hovory H bol priekopníkom žánru, ktorému sa dnes hovorí talk show. Uvádzal tiež legendárny kinoautomat na svetovej výstave EXPO 67 v kanadskom Montreali, a to bez toho, aby ovládal angličtinu. Hral s Janom Werichom, Jiřím Sovákom či Milošom Kopeckým. Svoj inteligentný humor dokázal pretaviť aj do viacerých knižných titulov.

Pred 91 rokmi sa narodil ďalší český divadelný a filmový herec JOSEF VINKLÁŘ. Objavil sa v rozprávkach Hrátky s čertem, či Princezna se zlatou hvězdou, populárny sa stal aj ako inšpektor Bouše v seriáli Hríšní lidé města pražského. V populárnom seriáli Nemocnice na kraji města stvárnil postavu zákerného, no ambiciózneho doktora Cvacha.

Evanjelici si nedávno pripomenuli Deň reformácie, 10. november 1483 je zasa dňom, keď sa narodil nemecký teológ, kazateľ a reformátor, zakladateľ protestantizmu - MARTIN LUTHER.

S ruskými lietadlami značky Tupolev sa mohli cestujúci stretnúť aj na linkách v bývalom Československu – predovšetkým s modelmi Tu-134 a Tu-154. Tento stroj sa ešte nedávno využíval aj ako slovenský vládny špeciál. Značka nesie meno ruského leteckého konštruktéra ANDREJA NIKOLAJEVIČA TUPOLEVA, ktorý sa narodil v roku 1888.

Ruský inžinier a zbrojný technik MICHAIL TIMOFEJEVIČ KALAŠNIKOV vošiel do dejín v celkom inej oblasti – ako konštruktér samopalov AK-47. Narodil sa pred 102-mi rokmi.

Aj ďalšia herecká legenda má zapísaný v rodnom liste ako dátum narodenia 10. november. Pred 96-timi rokmi sa narodil RICHARD BURTON - známy napríklad z filmu Kleopatra, v ktorom si zahral po boku slávnej herečky Liz Taylorovej. Dvakrát si ju vzal za manželku. 

O 3 roky neskôr, v roku 1928, sa narodil taliansky hudobný skladateľ ENNIO MORRICONE, známy predovšetkým ako autor filmovej hudby. Svetoznáma melódia z westernu Vtedy na Západe je práve jeho dielom. Dnes by oslávil 93 rokov. Niekoľkokrát navštívil aj Slovensko a kým žil, hovorilo sa o ňom ako o absolútnom perfekcionistovi, ktorý počuje každý falošný tón! Pán Morricone zložil množstvo filmových skladieb, bolo ich vyše 500!

A presne pred 38-timi rokmi identifikoval odborník na počítačové „červíky“, americký študent Fred Cohen, jeden z prvých počítačových vírusov. Medzi najzákernejšie patril Trojský kôň a patrí dodnes! 

Zdroj: TASR