To naozaj? Maťo Ďurinda dnes oslavuje 60-ku!


Začíname nový pracovný týždeň. Je 9-ty november.

Zdroj: instagram.com/tublatanka_official

Dni tohto roka sa pomaly, ale isto míňajú. Do jeho konca ostáva 53 dní. 

Meninový týždeň sa na Slovensku začína mužským aj ženským menom. V kalendári je BOHUMÍR a BOHUMÍRA. Meno Bohumír má slovanský pôvod a znamená "Bohu mier", "zmieruj sa s Bohom". Meno je zaužívané skôr u susedov v Česku.

Slovensku už 100 rokov chýba básnik, dramatik a prekladateľ PAVOL ORSZÁGH HVIEZDOSLAV. Medzi jeho najznámejšie diela patria básnické a epické skladby Hájnikova žena, Ežo Vlkolinský a Gábor Vlkolinský, básnická zbierka Krvavé sonety či dráma Herodes a Herodias. Zomrel 8. novembra v roku 1921 nadránom. Mal 72 rokov. Učili sme sa o ňom na hodinách literatúry a možno patríte ku generácii, ktorá chodievala na súťaž po ňom pomenovanú - HVIEZDOSLAVOV KUBÍN

K básnikom a hovorcom slovenskej bigbítovej generácie patrila skupina Tublatanka. Človeku sa nechce veriť, že jej spevák, gitarista a skladateľ MAŤO ĎURINDA dnes oslavuje okrúhlu šesťdesiatku.

Pred 41 rokmi otvorili čerstvo dokončenú diaľnicu Praha - Brno - Bratislava. Bola dlhí 317 kilometrov.

Milovníci hororov si určite nenechali ujsť niektoré z filmových alebo muzikálových spracovaní Draculu. A niektorí možno siahli aj po literárnej predlohe. Jej autor írsky prozaik ABRAHAM "BRAM" STOKER sa narodil 8. novembra v roku 1847.

V roku 1986 vyvolala rozruch Halleyova kométa, ktorá sa priblížila k Zemi. Vracia sa k nám totiž raz za 75 rokov. Objavil ju anglický astronóm EDMOND HALLEY. Narodil sa 8. novembra v roku 1656.

Možno ste sa niektorí stretli u psychológa so známym Rorschachovým testom. Autorom obrázkov, ktoré v klientoch vyvolávajú rozmanité asociácie a pocity, bol švajčiarsky psychiater a psychoanalytik HERMANN RORSCHACH. Narodil sa pred 137-mi rokmi.

Jedným z najznámejších lekárov v histórii sa stal aj juhoafrický lekár - kardiochirurg CHRISTIAAN BARNARD, ktorý v roku 1967 uskutočnil prvú transplantáciu srdca. Pacient po nej žil 18 dní. Prvú úspešnú transplantáciu srdca uskutočnil v roku 1968. Operácie sa začali vykonávať hromadne a dnes zachraňujú životy. Narodil sa pred 99 rokmi.

Pred 5-timi rokmi sa v Spojených štátoch amerických konali prezidentské voľby, v ktorých zvíťazil republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump, jeden z najexcentrickejších amerických prezidentov v dejinách.

Francúzsky herec ALAIN DELON zaujal publikum elegantným zjavom, ale hlavne svojím hereckým umením. Hral v takých filmoch ako Zatmenie, Gepard, Borsalino, Čierny Tulipán, Smrť darebáka, Dvaja muži v meste, či Traja muži na zabitie. Dnes sa dožíva 86 rokov. 

Presuňme sa na chvíľu aj do Nemecka - aspoň prstom na mape. Je to už 126 rokov, čo tam došlo k veľkému objavu, ktorý má na svedomí fyzik Wilhelm Conrad Röntgen. Objavil elektromagnetické žiarenie, teda lúče X, ktoré boli neskôr pomenované ako röntgenové. Najväčší úžitok má z jeho objavu medicína a Röntgen je vďaka nemu vôbec prvým držiteľom Nobelovej ceny za fyziku.

Zdroj: TASR