Peter Nagy má novinku: Vydal knihu pred deti, ktorú mu ilustrovala...


Zdroj: instagram.com/peternagy_music

Na pulty kníhkupectiev pribudla nová knižka pre deti. Jej názov je Peter Nagy pre deti a známy spevák, skladateľ a gitarista na nej spolupracoval so známou slovenskou speváčkou. Vybral si kolegyňu z branže, keďže mu knižku ilustrovala speváčka Zuzana Smatanová.

Ako vieme, Peter Nagy je autorom úspešného projektu Peter Nagy a deti. Z desiatky známych detských pesničiek vybral texty 15-tich. Sú nimi Čarbičky, Malíček, Mačka pána skladateľa, Prečo krava nenosí žiadnu kravatu?, Major Potkan, Nosorožec, Dve malé blchy, Mandarinka Darinka, Bobi, Hovniválik, Zebra, Pingpong, Tiki-taka, Ružová teta a Vyspi sa do krásy.

Postavičky z najznámejších pesničiek Petra Nagya oživila po rokoch štetcami a farbičkami Zuzana Smatanová. Nakreslila dve blchy v sprche, nosorožca s ponožkami, kravy v cukrárni, mandarinku Darinku, psíka Bobiho, majora Potkana v podpalubí lietadla, fialovú zebru či ružovú tetu. Obrázky namaľovala s veľkým potešením a svoju predstavivosť spojila s veselou fantáziou autora, aby sa čitatelia tejto knižky usmievali ešte viac.

Projekt Peter Nagy a deti mal veľký úspech. „Mňa k tomu trocha dokopal Julo Kinček, spoluautor niektorých piesní. On mal vtedy malého syna Martina a bol takto naladený. Mne sa do toho veľmi nechcelo, vznikol taký album, ktorý nebol iba môj, volal sa Peter, Vašo a Beáta deťom. Bol veľmi úspešný, tak som potom začal robiť ďalšie, robil som ich autorsky už sám. Podstatné bolo, že som neveril, aký úspech to bude mať. Nemal som ešte vtedy syna, nerozumel som až tak detskému svetu. Tak to celé vzniklo. Potom prišla Miška Pašteková, Martin Madej, takže vznikla akási paralela tej tvorby. Bol som nadšený, že sa môžem hrať so slovíčkami, lebo ja mám rád vtipy aj vtipy o zvieratkách. Povedal som si, že to napíšem nie infantilne, ale ako vtip. Dúfam, že to aj ľudia takto pochopili,“ vysvetlil hudobník.

Touto knižkou dostali detské pesničky nový rozmer. „Vždy ma niekto oslovil. Napríklad pani v samoobsluhe, že je učiteľkou v materskej škole a že dodnes púšťa deťom tieto pesničky. Cez 'koronu' som videl, že Zuzka Smatanová dáva na net veľmi zaujímavé kresby. Vtipné, niečo medzi karikatúrou a ilustráciou. Hovorím si, že to by tak sedelo k mojim pesničkám, že kresby majú v sebe nejaký fór. Tak som ju oslovil, či nechce skúsiť urobiť pár kresieb a že to ponúkneme vydavateľstvám. Ponúkli sme to tomu najväčšiemu a oni povedali áno,“ dodal spevák.

„Veľmi som sa potešila, keď ma Peter oslovil. Cítila som to ako príležitosť ilustrovať detskú knihu, čo som veľmi chcela. Ja som na tých pesničkách vyrastala a dostala som privilégium nat o, aby som im dala aj túto podobu,“ doplnila Zuzana Smatanová.

Zdroj: TASR