Dnes by sme sa mali snažiť porozumieť tým, ktorí koktajú a zablahoželať Šarkymu!


V kalendári svieti dátum 22. október.

Zdroj: instagram.com/miroslavsatan18

Do konca roka ostáva 70 dní.

Pripomíname si: 

  • Medzinárodný deň porozumenia koktavosti.
  • Svetový deň misií.
  • Deň orechov.
  • Deň s odkazom "Byť smart je cool". 

Hoci má meno dnešného oslávenca SERGEJA latinský pôvod, obľúbené je najmä v Rusku. Jeho význam je "sluha" alebo "strážca".  

Čo si pamätá história?

Prijatie Clevelandskej dohody sa stalo jedným z prelomových bodov v dejinách českého a slovenského národa, pretože predznamenalo vznik spoločného štátu - Československa. Zástupcovia českých a slovenských politických strán podpísali dokument 22. októbra v roku 1915, teda presne pred 106-timi rokmi. Clevelandská dohoda sa zrodila v čase zúriacej prvej svetovej vojny. Doslova len krôčik od ďalšej globálnej vojny sa ocitol svet pred 59-timi rokmi. Americký prezident John Fitzgerald Kennedy požiadal 22. októbra v roku 1962 v televíznom prejave šéfa Kremľa Nikitu Chruščova, aby odstránil sovietske rakety z územia Kuby a zároveň vyhlásil námornú blokádu ostrova, čo znamenalo prehĺbenie karibskej krízy. Našťastie sa ju obom politikom podarilo o 6 dní zažehnať a svet si mohol vydýchnuť.  

Francúz André-Jacques Garnerin uskutočnil prvý zoskok padákom z balóna naplneného vodíkom z výšky 680 metrov. Stalo sa tak v roku 1797.

Vo Francúzku ostávame, v roku 1943 sa v Paríži narodila herečka Catherine Deneuve. Počas svojej kariéry získala až 8 nominácii na filmového Oscara

Bol doslova virtuózom vo svojom remesle. Geniálny maliar a ilustrátor svetového formátu VINCENT HLOŽNÍK sypal nápady ako z rukáva - kreslil si aj na papieriky na poradách. Počas svojho života vytvoril viac ako 35-tisíc diel. Fenomenálny umelec, dielo ktorého sa stalo základom slovenského moderného výtvarného umenia, prišiel na svet pred 102 rokmi.

Virtuózom, ale klavírnym, bol aj FRANZ LISZT. Ako prvý otvoril krídlo koncertného klavíru, aby sa zvuk šíril po celej sále a bol prvým veľkým skladateľom, ktorý zanechal svetu toľko hudobných prepisov a diel, že keď Austrálčan Leslie Howard skompletizoval jeho klavírne koncerty na 95-tich CD, dostal sa po tomto projekte do Guinnesovej knihy rekordov za najdlhšiu hudobnú nahrávku. Hudobný skladateľ a klavírny virtuóz Franz Liszt sa narodil pred 210-timi rokmi.

Mnoho prekrásnych hudobných diel a árií zaznelo a zaznieva v Metropolitnej opere v New Yorku. Jej publikum roztlieskali aj naši svetoví operní speváci Edita Gruberová či Peter Dvorský. Svoje brány otvorila pred 138-mi rokmi (22. októbra v roku 1883) - predstavením Faust a Margaréta.

Medzi významnými osobnosťami z oblasti hudby je vo svetovej encyklopédii zapísané aj meno uznávaného slovenského hudobného skladateľa TADEÁŠA SALVU, ktorý vo svojej tvorbe spájal tradíciu s najmodernejšími postupmi. Autor opery Margita a Besná, či pôvodnej kvadrofonickej rozhlasovej opery Plač, sa narodil 22. októbra v roku 1937.  

Súčasnosť

V roku 1943 sa v Paríži narodila herečka Catherine Deneuve. Počas svojej kariéry získala až 8 nominácii na filmového Oscara

Zlatý kapitán, ktorý priviedol slovenskú reprezentáciu k najväčším úspechom na Majstrovstvách sveta v hokeji. Tak si väčšina ľudí pamätá MIROSLAVA ŠATANA, ktorý je držiteľom všetkých medailí našej reprezentácie. Obľúbený Šarky, akú má prezývku, dnes oslávi 47 rokov.

Zatiaľ čo Miroslav Šatan vynikal ako útočník v najrýchlejšej kolektívnej hre, LEV JAŠIN bol najlepším brankárom 20. storočia v najpopulárnejšom športe na svete. Sovietsky futbalový brankár, ktorého fanúšikovia vďaka vynikajúcim zákrokom a rýchlym reflexom prezývali "čierny panter", by sa dnes dožil 92 rokov.    

Zdroj: TASR