Čo majú spoločné Jean-Claude Van Damme, BBC a žiarovka?


Odpoveď: Dnešný dátum - 18. október.

Zdroj: instagram.com/jcvd

Meninový týždeň štartujeme mužskými oslávencami - sú nimi LUKÁŠOVIA. Svätý Lukáš je pritom patrónom všetkých lekárov aj umelcov. 

Ak ste videli filmy ako Kickboxer, Živý terč či Timecop, viete, ktorý herec v nich predviedol svoju telesnú zdatnosť a mrštnosť. Belgický herec JEAN-CLAUDE VAN DAMME, jedna z najväčších akčných hviezd Hollywoodu, dnes oslavuje 61 rokov.

Od známeho "svalnáča" je presne o 4 roky staršia americká tenistka českého pôvodu MARTINA NAVRÁTILOVÁ, ktorá zase dokazovala svoje majstrovstvo na tenisových kurtoch. Uznávaná športovkyňa bola svetovou jednotkou v ženskom tenisovom rebríčku WTA celkovo 332 týždňov, čo je výkon, ktorý v histórii prekonala len Nemka Steffi Grafová.

K dnešnému dátumu sa však viaže aj smutná udalosť. Pred 90-timi rokmi opustil tento svet americký vynálezca, ktorý sa preslávil množstvom objavov v elektrotechnike, spojovacej technike, mechanike, letectve a v chémii. Jeho meno si spájame predovšetkým s vynálezom žiarovky. THOMAS ALVA EDISON nebol prvý, kto sa myšlienkou, vytvoriť elektrické osvetlenie, zaoberal. Bol ale priekopníkom v tom, že ním vyvinutá žiarovka mala dostatočne dlhú životnosť. Prvá Edisonova žiarovka z roku 1879 vydržala svietiť až 45 hodín.

Hovorí vám niečo meno VLADIMÍR HAVIAR? Profesor a dlhoročný prednosta II. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave patril medzi popredné osobnosti československej kardiológie a internej medicíny. Jeho kniha Srdce ťa varuje zmenila pohľad na vznik a formy liečenia srdcových chorôb. Profesor Haviar, ktorý je považovaný za otca modernej slovenskej a československej kardiológie, sa narodil pred 110-timi rokmi.

Spomeňme si aj na jedného z najznámejších rodákov z Tajova – JOZEFA GREGORA TAJOVSKÉHO. Tento prozaik, dramatik a predstaviteľ druhej vlny slovenského literárneho realizmu mal dar zachytiť život nielen pravdivo a kriticky, ale aj so zmyslom pre humorné situácie. Autor diel ako Maco Mlieč, Mamka Pôstková, Ženský zákon či Statky-zmätky sa narodil pred 147-mi rokmi (18. októbra v roku 1874).      

Možno ste vy alebo vaše deti siahli po prózach Maroško a Maroško študuje. Pri písaní kníh vychádzal spisovateľ, evanjelický kňaz a politik MARTIN RÁZUS z vlastných spomienok a zážitkov z detstva a štúdia. Od narodenia muža, ktorý prispel k rozvoju slovenského medzivojnového kultúrneho života, dnes uplynulo 133 rokov.

Poďme do súčasnosti, 18. októbra sa pred 37-mi rokmi narodila americká lyžiarka LINDSEY VONNOVÁ. Je držiteľkou veľkého krištáľového glóbusu za sezóny Svetových pohárov v alpskom lyžovaní za rok 2008, 2009, 2010 a 2012.

Pred 99-mi rokmi založili v Londýne Britskú rozhlasovú spoločnosť (British Broadcasting Company) známu ako BBC. Ide o najstaršiu národnú vysielaciu spoločnosť na svete s najväčším počtom zamestnancov.

Na dnešok vyšiel aj NO BEARD DAY, čiže Deň bez brady, ktorý vyzýva mužov, aby si ju oholili a zažili pocit hladkej pokožky. Tento deň je akýmsi predskokanom MOVEMBERU, keď si muži na celom svete (naopak) nechávajú bradu narásť a vyjadrujú tak súdržnosť a empatiu s tými, ktorých postihlo zákerné ochorenie - rakovina prostaty. 

Zdroj: TASR; daysoftheyear.com