14. októbra sa narodil (aj) muž, ktorý si pod fotku v ročenke napísal, že chce byť milionárom! Poznáte ho


Zdroj: www.pixabay.com

Všetko najlepšie všetkým "slovenským" BORISOM, ktorí dnes oslavujú meniny. Toto meno má ruský pôvod a je odvodené z mongolského slova bogori, ktoré znamená "malý".

Čo spája Chucka Yeagera, Andyho Greena a Felixa Baumgartnera? Všetci traja prekonali rýchlosť zvuku, ale každý iným spôsobom! Americký vojenský pilot Chuck Yeager ako prvý v roku 1947 na lietadle Bell X-1. Britský vojenský pilot a automobilový pretekár Andy Green si 14. októbra 1997 sadol do auta Thrust-SCC a ako prvý v kokpite automobilu dosiahol nadzvukovú rýchlosť. Rakúšanovi Felixovi Baumgartnerovi sa to poradilo v roku 2012 počas zoskoku s padákom zo stratosféry, z výšky takmer 39-tisíc metrov, čím sa stal prvým človekom, ktorý prekonal rýchlosť zvuku voľným pádom. Felix mal v septembri premiéru aj na slovenskom nebi. Predviedol sa na Medzinárodných leteckých dňoch (SIAF). 

Písal sa 14. október 1968, keď televízni diváci v USA sledovali prvý priamy prenos kozmickej lode Apollo 7. Americkí kozmonauti sa stali aktérmi vôbec prvého televízneho vstupu z vesmíru.

Kto je najlepší filmový predstaviteľ agenta 007 (?), to je veľká téma a dilema fanúšikov Jamesa Bonda. Pre viacerých, hlavne tých, ktorí majú zmysel pre anglický humor, je najlepším ROGER GEORGE MOORE. Narodil sa presne pred 94-mi rokmi. Čo sa agenta 007 týka, bol tretím hercom, ktorý ho stvárnil. 

Prvým slovenským zvukovým filmom bola snímka Zem spieva, ktorú však nenakrútil Slovák, ale Čech KAREL PLICKA. Jedinečnosť Slovenska zachytil nielen na filmový pás, ale aj na fotografiách. Od jeho narodenia dnes uplynie 127 rokov.

V minulom storočí rozdával radosť futbalovým fanúšikom dlhoročný kanonier bratislavského Slovana EMIL PAŽICKÝ, ktorý "belasým" dopomohol k trom titulom majstra v najvyššej federálnej lige. Narodil sa 14. októbra 1927.

Legendou a nositeľom šľachtického titulu "sir" je aj britský spevák CLIFF RICHARD. Dnes oslávi 81 rokov.      

Gratulácie k 82-hým narodeninám dnes prijíma aj svetoznámy americký módny návrhár RALPH LAUREN. Pod svoju fotku v školskej ročenke si vraj napísal poznámku, že chce byť milionárom. Napokon sa z neho stal miliardár.   

Vek jej pristane! Vlani oslávila okrúhlu 50-ku, dnes je o rok staršia - česká modelka DANIELA PEŠTOVÁ, ktorej srdce si získala naša hudobná legenda - PAVOL HABERA.    

To, čo sa nepodarilo slovenskej futbalovej reprezentácii dosiahnuť tento rok, dokázali "slovenskí sokoli" pod vedením Vladimíra Weissa staršieho pred 12-timi rokmi. Vďaka výhre 1:0 nad Poľskom si vybojovali priamy postup na majstrovstvá sveta 2010 v Juhoafrickej republike.

Od roku 1971 si pripomíname aj Svetový deň normalizácie a teda aj vznik Medzinárodnej organizácie pre normalizáciu - ISO. Založili ju 14. októbra v roku 1946 a jej úlohou je koordinovať technické normy v jednotlivých štátoch.

Zdroj: TASR