V kalendári dnes 13-ty október: Čo má tento dátum spoločné s filmom Pacho, hybský zbojník?


Zdroj: youtube.com

Čo sa meninových oslávencov týka, na Slovensku sú dnes nimi muži KOLOMANOVIA. Toto meno má keltský pôvod a v preklade znamená "pustovník".

"Na kone! A kde by sme ich vzali? No, tak utekajme!" Legendárna hláška z komédie Pacho, hybský zbojník zabáva divákov už vyše 40 rokov. Pod snímku sa režisérsky podpísal MARTIN ŤAPÁK. Slovenský filmový režisér, herec, tanečník a choreograf by sa dnes, 13. októbra, dožil 95 rokov.

Skutočnou historickou udalosťou bolo vydanie prelomového Tolerančného patentu, čo sa udialo presne pred 240-timi rokmi. Syn Márie Terézie a jeden z najvýznamnejších monarchov osvietenského absolutizmu, cisár Jozef II., týmto nariadením výrazne rozšíril náboženskú slobodu pre nekatolícke vierovyznania v habsburskej monarchii. Jednoducho povedané, zrovnoprávnil náboženstvá

Šľachtickým titulom barónky sa mohla prezentovať bývalá britská premiérka MARGARET THATCHER prezývaná aj "Železná lady". Britských konzervatívcov priviedla k trom volebným víťazstvám po sebe. Od jej narodenia dnes uplynulo 96 rokov.

Skvelý slovenský filmový, divadelný, seriálový a dabingový herec s výrazným hlasom a turbulentným životným príbehom DUŠAN CINKOTA si dnes na narodeninovej torte sfúkne 51 sviečok. Rodák z Banskej Bystrice v dabingu často prepožičiava hlas oscarovému hercovi Tomovi Hanksovi a Adamovi Sandlerovi. Na Slovensku sa preslávil aj ako Chandler Bing v seriáli Priatelia. 

O niečo menej, 36 rokov, dnes oslavuje hokejista ANDREJ MESZÁROŠ, ktorý V NHL odohral takmer 700 zápasov.

Čerstvým osemdesiatnikom je oddnes americký spevák, skladateľ, gitarista a herec PAUL SIMON. Popularitu si získal ako člen dvojice Simon & Garfunkel, neskôr pokračoval v úspešnej sólovej dráhe a stal sa hudobnou legendou.

Pred 107-mi rokmi sa narodil autor známeho románu Sklený vrch, či ďalších próz ako Hodiny a minúty, Hromový zub, a tiež trilógie Za hrsť drobných. Spisovateľ a prekladateľ ALFONZ BEDNÁR je zároveň autorom scenára priekopníckeho diela slovenskej kinematografie Slnko v sieti.

YVES MONTAND, francúzsky herec a šansionér, vynikal všestrannosťou. Komediálny talent predviedol po boku Louisa de Funésa v komédii Rozmary mocných, zaskvel sa v aj v dráme Priznanie o politických procesoch v Československu. Narodil sa pred 100 rokmi.

Od roku 1884 sa poludník prechádzajúci hvezdárňou v londýnskej štvrti Greenwich používa ako nultý stupeň zemepisnej dĺžky a podľa neho sa rátajú aj svetové časové pásma.