Akú farbu mal v minulosti Biely dom a ktorý známy festival dnes oslavuje 211 rokov?


Zobudili sme sa do 12-teho októbra.

Zdroj: www.pixabay.com

Meniny dnes oslavuje Maximilián. Nositelia tohto mena pôsobia pokojne a dlho premýšľajú, kým sa pustia do nejakej činnosti.

K dominantám Bratislavy patrí určite aj televízna veža na Kamzíku. Pred 54-timi rokmi, 12. októbra v roku 1967, položili jej základný kameň. Stavbu televízneho vysielača s výškou 200 metrov sa podarilo dokončiť v roku 1975.

86 rokov by dnes oslávil svetoznámy taliansky operný spevák LUCIANO PAVAROTTI. Jeho majestátny tenor doteraz privádza do úžasu milovníkov opery na celom svete. Pavarottiho kolega, úspešný slovenský tenorista JOZEF KUNDLÁK, má dnes 65 rokov. Sýtym, príjemne zafarbeným hlasom, ale tiež zmyslom pre humor obdarila príroda aj KARLA ČERNOCHA. Obľúbený český spevák a moderátor by mal dnes 78 rokov. Zhodou okolností je dnešný deň, 12. október, aj Medzinárodným dňom zborového spevu.

Cestovateľ Krištof Kolumbus pristál 12. októbra v roku 1492 na Bahamách a domnieval sa, že našiel novú cestu do Indie. Táto udalosť sa považuje za objavenie Ameriky.

Možno ste nevedeli, ale budova známa ako Biely dom kedysi vôbec nebola biela. Dokonca sčernela po tom, ako ju v roku 1814 podpálili Briti. Manželka amerického prezidenta Jamesa Madisona dala rezidenciu vymaľovať na bielo a prezident Theodore Roosevelt ju v roku 1901, presne 12-teho októbra, premenoval na Biely dom – a bolo vymaľované.

Od roku 1931 žehná návštevníkom a obyvateľom Brazílie 30-metrová socha Krista. Na vrchu Corcovado v brazílskom Riu de Janeiro ju postavili ako symbol kresťanstva.

V roku 1933 sa vo Valaskej narodil zakladateľ kardiochirurgie vrodených chýb srdca JAROSLAV SIMAN. Podieľal sa na prvých transplantáciách srdca a pečene u detí, úspešne tiež oddelil siamske dvojčatá.

Okrúhlu päťdesiatku oslavuje bývalý hokejový brankár PAVOL RYBÁR, rodák zo Skalice. O 10 rokov mladší je hokejista MARCEL HOSSA, syn hokejového trénera Františka Hossu a brat Mariána Hossu.

K októbru patrí jednoznačne aj OKTOBERFEST. Notoricky známy festival piva v Mníchove vznikol v roku 1810, a to vďaka svadbe bavorského korunného princa Ľudovíta s princeznou Teréziou. Oslava bola taká veľkolepá, že sa odvtedy opakuje každý rok.

Zdroj: TASR