Zobudili sme sa do Medzinárodného dňa dievčat, narodeniny by oslavoval Dylan z Beverly Hills 90210


Je 11-ty október.

Zdroj: www.pixabay.com

V mennom kalendári dnes svieti ženské meno VALENTÍNA, ktoré má latinský pôvod a jeho význam je "zdravá a silná". Sú to odhodlané, energické, odvážne, vytrvalé a nežné bytosti.

Pred 20-timi rokmi si obyvatelia a návštevníci Štúrova a maďarského Ostrihomu vyskúšali aspoň na pár hodín, aké je to mať otvorené hranice. Most Márie Valérie postavili v roku 1895, bol však zničený na konci prvej a druhej svetovej vojny. Po rekonštrukcii ho slávnostne otvorili 11. októbra v roku 2001 a do večerných hodín bol k dispozícii pre chodcov. V slnečnom počasí sa oslavovalo ako v rozprávkach - celé 4 dni.

O 10 rokov neskôr bolo v tento deň chladno a studenú sprchu dostali aj voliči v podobe pádu slovenskej vlády. Premiérka Iveta Radičová spojila hlasovanie o navýšení eurovalu s vyslovením dôvery svojmu kabinetu. SaS napriek tomu euroval nepodporila a vláda dovládla iba do predčasných volieb v marci 2012.

Už 108 rokov sa Bratislavčania tešia z Kostola svätej Alžbety, ktorý je známy ako Modrý kostolík.

Rovnaký dátum narodenia, 11. október 1957, spája výtvarníka a ilustrátora MARTINA KELLENBERGERA a slovenského herca a dabéra PETRA RÚFUSA.

Herecké výkony však podávali aj americkí kozmonauti, ktorí vyštartovali do kozmu 11. októbra v roku 1968 na palube kozmickej lode Apollo 7. Ich úlohou bolo pripravovať pristátie na Mesiaci. Išlo však tiež o prvý kozmický let s priamymi televíznymi prenosmi, ktoré vysielala aj Československá televízia. Kozmonauti najprv frflali, ale potom si účinkovanie v televízii užívali. Jeden z prenosov uviedli slovami: "Jediná pravá originálna orbitálna Apollo šou!"

Pred 37-mi rokmi získal český básnik JAROSLAV SEIFERT Nobelovu cenu za literatúru. Vtedajší režim to veľmi nepropagoval, ale nemohol to ani utajiť. V tom čase vrcholila Studená vojna. Prispieť k jej ukončeniu sa o 2 roky neskôr pokúsili v Reykjaviku americký prezident Ronald Reagan a sovietsky líder Michail Gorbačov. Cieľom ich rokovania bola dohoda o znížení raketového arzenálu oboch krajín. Písal sa rok 1986 a na skutočnú zmenu si svet musel ešte tri roky počkať.

11. októbra v roku 1966 sa narodil americký herec LUKE PERRY. Preslávil sa postavou Dylana v seriáli Beverly Hills 90210. Zaujímavé je, že pôvodne mal záujem o úlohu Stevea. Zomrel 27. februára v roku 2019.

Mimochodom, 11. október je oficiálne Svetovým dňom proti bolesti a Medzinárodným dňom dievčat. 

Zdroj: TASR