Vašo Patejdl má narodeniny, Slavomíry a Slávky meniny. Dnešok patrí aj našej duši! ♥


Je 10-ty október 2021.

Zdroj: instagram.com/explore/tags/vasopatejdl

Meninový deň si dnes na Slovensku užijú SLAVOMÍRY, alebo tiež SLÁVKY. Toto meno má slovanský pôvod a znamená "sláva mieru".

"Všetci nám môžu závidieť, vravia, že lásky dávno niet," spieva v jednej zo svojich najväčších hitov VAŠO PATEJDL.  Spevák a hráč na klávesové nástroje pôsobil v legendárnej skupine Elán, neskôr sa vydal aj na sólovú dráhu. Dnes, 10. októbra, oslavuje svoje 67-me narodeniny.

Oslavuje aj ZUZANA BYDŽOVSKÁ, známa a obľúbená česká herečka, držiteľka 3-och Českých levov. Pred kamerou stála už ako žiačka, a to vo filmoch Přijela k nám pouť, či Konečně si rozumíme. Z množstva seriálov a filmov, v ktorých uplatnila svoje civilné a prirodzené herectvo, možno spomenúť aj známu slovenskú komédiu Utekajme, už ide!.

Za hitmakera svojej doby by sme mohli pokojne označiť aj talianskeho hudobného skladateľa GIUSEPPE VERDIHO. Bol majstrom melódie, čo potvrdzujú jeho opery Nabucco, Aida, Rigoletto, La traviata, Othello a mnohé ďalšie. Narodil sa 10. októbra 1813. Stredobodom jeho slávnych opier bol človek. 

  • 10. októbra v roku 1919 zažilo hlavné mesto slávnostné chvíle. Otvorili v ňom Univerzitnú knižnicu (v Bratislave), najstaršiu a najväčšiu knižnicu na Slovensku. 
  • Oveľa smutnejší bol pre naše hlavné mesto dnešný dátum, avšak o 19 rokov neskôr. Jednotky nemeckej armády vtedy obsadili Petržalku. Písal sa rok 1938.
  • 10. októbra v roku 2005 sme sa stali nestálym členom Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov na obdobie od 1. januára 2006 do konca roku 2007.

Vodík je prvým prvkom Mendelejevovej periodickej tabuľky a jeho atóm má najjednoduchšiu štruktúru – preto je tiež najrozšírenejším prvkom vo vesmíre. V roku 1766 ho objavil britský chemik a fyzik HENRY CAVENDISH. Popísal zloženie vody a vykonal prvé presné meranie hustoty Zeme. Narodil sa 10. októbra v roku 1731.

Pred 120-timi rokmi sa vo Švajčiarsku narodil avantgardný sochár ALBERTO GIACOMETTI. Jeho krehké sochy s bizarnými proporciami mu priniesli celosvetové uznanie.

Aj (ľudská duša) potrebuje občas inventúru. Dnešok, 10. október, je oficiálnym Svetovým dňom duševného zdravia.

Zdroj: TASR; YouTube.com