Vysávame už 122 rokov!


Aké významné udalosti sa viažu k dnešnému dátumu?

Zdroj: www.pixabay.com

V prípade, že by sa dnes na školách učila slovenčina podľa Antona Bernoláka, nemali by sme starosti s tým, kde sa píše mäkké "i" a kde zase "ypsilon". ANTON BERNOLÁK sa narodil 3. októbra v roku 1762 v Slanici. Jeho rodná obec však neskôr zmizla pod hladinou Oravskej priehrady.

V roku 1926 sa 3. októbra stali 2 významné udalosti:

  • Ján Majko objavil kvapľovú jaskyňu Domica v Slovenskom krase. Verejnosť do nej vstúpila prvý raz 1. júna 1932.
  • Uskutočnil sa prvý rozhlasový prenos z divadla na Slovensku. Bratislavský rozhlas vysielal operu La traviata od Giuseppe Verdiho.

Keď "v minulosti" v akejkoľvek hudobnej či zábavnej relácii zaznelo meno FERO HORA, poslucháči vedeli, že o kvalitnú hudbu nebude núdza. Prvý slovenský dídžej, rozhlasový moderátor a hudobný publicista sa narodil v roku 1948 v Rimavskej Sobote. Dnes by oslávil 73 rokov.

Dnes uplynulo 31 rokov, odkedy je Nemecko opäť jednotným štátom. Po páde Berlínskeho múru sa 3. októbra 1990 dovŕšilo opätovné zjednotenie Nemeckej demokratickej republiky a Spolkovej republiky Nemecko.

Motorový vysávač nám pomáha pri upratovaní už 122 rokov. Ako vôbec prvý si ho nechal patentovať Američan John S. Thurman. Písal sa 3. október 1899.

Volanie S.O.S schválili ako medzinárodný núdzový signál pred 115-timi rokmi na Medzinárodnej konferencii o bezdrôtovej telegrafii v Berlíne.

Meniny dnes oslavujú STELY. Na Slovensku je toto meno zriedkavé, má latinský pôvod a v preklade znamená "hviezda". V Česku bolo meno známe najmä vďaka jeho nositeľke - skvelej herečke Stele Zázvorkovej.

V roku 1916 prišiel na svet britský veterinár James Alfred Wight. Známejší je však jeho spisovateľský pseudonym JAMES HERRIOT, pod ktorým vydal sériu obľúbených zverolekárskych knižiek.

Vo francúzskych komédiách o žandároch boli hviezdami Louis de Funes a Michel Galabru, v prvých 3-och častiach im však úspešne sekundoval herec a komik JEAN LEFÉBVRE, známy tiež z ďalších filmov, napríklad Situácia je vážna, nie však zúfalá. Narodil sa pred 102-mi rokmi.

Zdroj: teraz.sk/magazin