Dovidenia, leto! Vitaj, JESEŇ!


Zdroj: www.shutterstock.com

Letným dňom odzvonilo, čo sa ročných období týka, štafetu opäť preberá jeseň.

Jesenná rovnodennosť nastane v stredu 22. septembra 2021 o 21:21 stredoeurópskeho letného času (SELČ), respektíve o 19:21 univerzálneho času (UTC). Na Slovensku (ako aj na celej severnej pologuli) sa v tejto chvíli začne astronomická jeseň.

V okamihu rovnodennosti (aequinoctium) sa Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka ocitne v bode, keď rovina zemského rovníka prechádza geometrickým stredom slnečného disku. Slnečné lúče teda dopadajú kolmo na zemský povrch. Pozorovateľ stojaci na rovníku vidí v takýto deň na poludnie slnko priamo nad sebou v nadhlavníku. Jeho postava nevrhá žiadny tieň.

V tento deň slnko vychádza presne na východe a zapadá na západe. Deň je v čase jesennej (aj jarnej) rovnodennosti rovnako dlhý na akomkoľvek mieste na zemeguli – trvá približne 12 hodín. Hranica medzi tmavou a osvetlenou časťou zemegule nazývaná zemský terminátor v tento deň spája južný a severný pól a prebieha kolmo na zemský rovník.

Rozdielnu dĺžku dňa a noci počas roka, ako aj striedanie ročných období - spôsobuje sklon rotačnej zemskej osi voči obežnej dráhe Zeme o približne 23,5 stupňa. Ak by os bola kolmá na obežnú dráhu Zeme, dni by boli celý rok rovnako dlhé. 

Počas astronomického leta, ktoré sa končí v stredu (22. septembra) večer, bola vďaka sklonu zemskej osi severná pologuľa priklonená bližšie k Slnku. Dopadalo na ňu viac slnečného žiarenia, dni boli dlhšie, čo spôsobovalo teplejšie počasie.

Od jesennej rovnodennosti sa severná pologuľa od Slnka odkláňa, dni sú kratšie než noci a postupne sa ochladzuje. Už ďalší deň po rovnodennosti, teda 23. septembra, bude o 4 minúty kratší. Dni sa budú skracovať až do zimného slnovratu, ktorý tento rok nastane v utorok 21. decembra o 16:59 stredoeurópskeho času a začne sa tak astronomická zima.

Zdroj: TASR