Pri zariaďovaní izby školáka je dôležitá aj farba. Na čo treba ešte myslieť?


Izba školáka by mala byť zariadená podľa určitých pravidiel.

Zdroj: shutterstock.com

Deti by mali mať izbu rozdelenú na učenie a hranie sa. Ak rodičia prihliadajú na vytvorenie oddychovej a pracovnej zóny, priestor na hrové aktivity, má to pozitívny vplyv pre dieťa, jeho záujmy a charakteristiky. Školská psychologička Michaela Artemiou radí, že aj využitie odkladacieho priestoru na odloženie školských vecí po skončení sa učenia a hračiek po ukončení hier je tou správnou voľbou.

Vhodne zvolené farby a ich vplyv na psychiku

Je dôležité, aby bola detská izba vždy svetlá. Z farieb je najideálnejšia modrá, ktorá pôsobí upokojujúco, ale aj zelená - stimulujúca sústredenie či teplá oranžová, ktorá zlepšuje náladu. 

Medzi základnú výbavu patrí:

  • písací stôl a stolička
  • pohodlná posteľ
  • miesto na hry
  • počítač 

Rodičia by mali dbať aj na to, ako dieťa sedí za stolom. "Dôležité je, aby sa nad knihami nehrbilo, lakte malo položené na stole, bolo vystreté s nohami pevne na zemi," upozornila riaditeľka Centra zdravého sedenia Kateřina Zaydlarová. V prípade, že dieťa nedodržiava tieto pravidlá, únava sa môže dostaviť výrazne skôr. Aj vzdialenosť tváre od monitoru počítača je nesmierne dôležitá. Psychologička Artemiou odporúča, aby bola približne 45 centimetrov. 

Zdroj: TASR