Najsexi muž sveta za rok 1999 oslavuje: Richard Gere má dnes 72 rokov!


Jeho herecká hviezda výrazne zažiarila vďaka filmu Pretty Woman.

Zdroj: instagram.com/richardgereofficial

Americký filmový a divadelný herec Richard Gere dnes oslávil 72 rokov. 

Zažiaril ako milionár Edward Lewis v mimoriadne úspešnej romantickej komédii Pretty Woman. V roku 1999 bol časopisom People vyhlásený za najsexi muža sveta. Herec známy tiež z filmov Návrat Sommersbyho, Prvý rytier alebo Jeseň v New Yorku je držiteľom Zlatého glóbusu za svoj výkon v muzikáli Chicago.

Richard Tiffany Gere sa narodil 31. augusta 1949 vo Filadelfii v americkom štáte Pensylvánia do anglicko-írskej rodiny. Ako druhorodený z 5-tich detí má 3 sestry a jedného mladšieho brata. Celá jeho rodina sa venovala hudbe, vďaka čomu sa budúci herec naučil hrať na gitaru, trúbku, husle a vytváral hudbu pre školské divadelné predstavenia. Po skončení strednej školy sa mladý Gere rozhodol pokračovať v štúdiu na univerzite v Massachusetts. Ako hlavný študijný odbor si vybral filozofiu a východné náboženstvá. Po 2-och rokoch však u neho zvíťazila túžba po herectve a školu opustil.

Richard Gere začínal v divadelných súboroch Provincetown Playhouse v New Yorku a Seattle Repertory Theater v Seattli. Úspech zaznamenal najmä v úlohe Dannyho Zucca v muzikáli Pomáda (1973) hranom v londýnskej aj broadwayskej produkcii.

Na filmovom plátne debutoval Richard Gere v kriminálke Report to the Commissioner (Vyšetrovacia správa, 1975). Nasledovala úloha psychopatického vojaka vo vojnovej dráme Baby Blue Marine (1976) a prvú medzinárodnú pozornosť si herec získal ako agresívny Tony Lopanto v dráme Looking for Mr. Goodbar (Hľadanie pána Goodbara, 1977). Obľúbenou hereckou hviezdou sa stal po stvárnení prostitúta podozrivého z vraždy svojej zákazníčky vo filme American Gigolo (Americký gigolo, 1980). Po uvedení snímky sa atraktívny herec začal pravidelne objavovať na titulných stránkach módnych magazínov ako nový idol ženského publika. Aj v nasledujúcej snímke An Officer and a Gentleman (Dôstojník a gentleman, 1982) stvárnil príťažlivého hrdinu a zaznamenal úspech.

"Vždy som hovoril, že je lichotivé, keď ste žiadaný a ľudia prijmú skutočnosť, ktorú predstavuje vami hraná postava. Ale vždy bolo hlúpe domnievať sa, že keď som schopný zahrať gigola na plátne, tak by som mal niečo podobné zosobňovať aj mimo plátna," vyjadril sa Richard Gere v istom rozhovore.

Zvrat v kariére charizmatického herca prišiel v roku 1990 s romantickou komédiou Pretty Woman (1990). Richard Gere stvárnil podnikateľa a magnáta Edwarda Lewisa, ktorý sa zamiluje do chudobnej prostitútky Vivian Wardovej v podaní herečky Julie Roberts. Film sa dočkal veľkého úspechu, získal viaceré významné ocenenia a z obidvoch hercov spravil hollywoodske superhviezdy.

V 90. rokoch 20. storočia sa Richard Gere objavil v ďalších úspešných filmoch ako Sommersby (Návrat Sommersbyho, 1993), First knight (Prvý rytier, 1995), Primal Fear (Prvotný strach, 1996), Red Corner (Červený labyrint, 1997) alebo Runaway Bride (Nevesta na úteku, 1999). S herečkou Winonou Ryder si zahral v romantickom filme Autumn in New York (Jeseň v New Yorku, 2000) a po boku Helen Hunt sa predstavil v sarkastickej komédii Dr. T & the Women (Dr. T a jeho ženy, 2000). Za výborný výkon v muzikáli Chicago (2002) získal americký herec prestížny Zlatý glóbus. 

Jeho prvou manželkou bola v rokoch 1991 až 1995 slávna modelka Cindy Crawfordová. V roku 2002 sa herec oženil druhýkrát, vzal si herečku Carey Lowell, s ktorou má syna Jamese Jigmea Gerea (2000). V roku 2013 sa však rozviedli, keďže Carey túžil žiť spoločenský život, zatiaľ čo Richard sa mu pozornosti vyhýbal. 

Richard Gere je známy silným vzťahom k budhizmu a je vášnivým zástancom ľudských práv a občianskych slobôd Tibeťanov. Založil organizáciu The Gere Foundation, prostredníctvom ktorej sa snaží šíriť celosvetovú osvetu proti AIDS.