V kalendári 26-ty august, v Nemecku oslavujú veľmi netradičný sviatok!


V hlavnej úlohe hygienická pomôcka.

Zdroj: www.pixabay.com

Nemecké mesto Stuttgart si dnes pripomína Deň toaletného papiera. Touto cestou chce upriamiť pozornosť na jeho hrdú históriuupozorniť na škodlivé splachovacie zvyky a návyky ľudí.

Miestne úrady obyvateľov dlhodobo upozorňujú na to, že toaleta nie je smetný kôš a preto je potrebné naučiť sa rešpektovať odpad(k)ový systém. Ide totiž o príliš jemný mechanizmus, ktorý sa veľmi rýchlo upchá.

Začiatok produkcie toaletného papiera datujeme ešte do 14-teho storočia, keď sa o jeho výrobu postarala Čína. Európania ho všeobecne prijali až o dlhých 500 rokov neskôr. Stalo sa tak vďaka šíreniu novín a nástupu priemyselnej výroby papiera.

Napriek tomu, že sú dnes záchody v Európe hygienickým štandardom, nebolo to vždy tak. Tejto skutočnosti predchádzali dve dôležité udalosti. Prvou z nich bolo získanie patentu na splachovací záchod v roku 1775 (v réžii škótskeho vynálezcu menom Alexander Cummings). Druhou zase postupné rozširovanie odpadových systémov, čo v európskom priestore trvalo ďalších 200 rokov.

Prvé "vnútorné" toalety sa do Stuttgartu dostali v 19-tom storočí. V tomto období vznikla mestská kanalizácia a na odpadovú sieť boli napojené prvé domy. V 60-tych rokoch 20-teho storočia už mesto zaviedlo 4 čističky odpadových vôd. Domáce záchody sa začali "tešiť" veľkej obľube, keďže dovtedy väčšina ľudí využívala latríny.

Toaletný papier v podobe, v akej ho poznáme dnes, uzrel svetlo sveta s nástupom "moderných" toaliet a kanalizácie. Stalo sa tak aj preto, lebo dovtedy ľudia používali hrubé noviny, ktoré (pochopiteľne) upchávali trubky. Dnes sa Stuttgart „pýši" kanalizačnou sieťou dlhou takmer 1 700 kilometrov.

Avšak, v stuttgarských záchodoch sú v súčasnosti veľmi moderné vlhké obrúsky, z ktorých má však mesto hlavu v smútku. Sú totiž vyrobené z veľmi odolných vlákien (proti natrhnutiu) a keď prejdú čističkami, znečistia koncové vodné plochy.

Zdroj: ceskenoviny.cz/magazin