Elánista JÁN BALÁŽ dnes oslavuje 70-ku: Prezradil, aké netradičné heslo má kapela!


Za úspechom skupiny Elán vidí skutočnosť, že jej členovia sú dobrá a inteligentná partia, ktorá dokáže spolu pracovať a nerieši nepodstatné veci.

Zdroj: instagram.com/elanrock

Hoci sa v 1967 Ján Baláž podieľal na založení kapely Modus, väčšina ľudí si jeho meno spája s ikonou slovenskej a českej hudobnej scény, legendárnou skupinou Elán. Jej členom sa stal na jeseň v roku 1980.

„Hudba je spôsob môjho života. Kvalitná hudba neznamená, že musí byť za každú cenu aj populárna. Ale citlivý človek to rozozná," vysvetlil známy gitarista, spevák a skladateľ Ján Bálaž. 

Ján Baláž sa narodil 24. augusta 1951 v Nitre. V detstve navštevoval ľudovú školu umenia, kde sa 7 rokov učil hrať na husle. „Prvá kapela, čo ma naozaj oslovila po hudobnej aj výrazovej stránke bola The Beatles," zaspomínal si oslávenec.

Aj pod vplyvom bratislavských bigbítových hráčov postupne vymenil husle za gitaru. V roku 1967 založil skupinu, ktorá o rok neskôr začala používať názov Modus. Hudobné zoskupenie prešlo viacerými obmenami. Najprv hralo coververzie populárnych hitov konca 60-tych rokov, neskôr sa venovalo pôvodnej slovenskej hudbe. Ján Baláž hral na gitaru a basgitaru v rokoch 1967 až 1972 a tiež v rokoch 1974 až1975.

Ján Baláž je neodmysliteľne spätý aj so skupinou Elán, ktorá vznikla v roku 1968. Spočiatku fungovala ako voľná formácia, s ktorou spolupracovali rôzni hudobníci. Hrávali v stredoškolských a vysokoškolských kluboch v Bratislave aj v zahraničí.

Hoci sa so zakladajúcimi členmi Elánu poznal Ján Baláž ešte z mládežníckych čias aj prostredníctvom svojho brata Zdena, ktorý skupinu spolu s Jozefom Rážom, Vašom Patejdlom a Jurajom Farkašom založil, k Elánu sa pripojil až v roku 1980. Je autorom hudby veľmi známych skladieb - ako napríklad Vymyslená, Tuláci v podchodoch, Kráľovná bielych tenisiek, Zaľúbil sa chlapec, Neviem byť sám, Od Tatier k Dunaju, Van Goghovo ucho, Bosorka, Sestrička z Kramárov, Amnestia na neveru, Zanedbaný sex, Prístav nádeje alebo Iba ty ma vieš. Na otázku, ktorý je jeho najobľúbenejší hit odpovedal: „Ja to hovorím ako rodič - všetky moje deti mám rovnako rád, ale ostatní si môžu vybrať."

Ján Baláž sa podieľal aj na nahrávaní hudby k filmu Fontána pre Zuzanu (1985) a tiež jeho tretiemu pokračovaniu (1999). Taktiež zložil veľký hit Dávej, ber, ako aj ostatné skladby k snímke Kamarád do deště (1988). Spolu s Jozefom Rážom a dnes už bývalými Elánistami Martinom Karvašom a Gabrielom Szabom sa predstavil aj v hudobnom filme Rabaka (1989) režiséra Dušana Rapoša. Ide o príbeh skupiny, ktorá sa rozhodne, že bude opäť koncertovať, a tak sa usiluje zostaviť nový program pod názvom Návrat malého princa.

Za úspechom dnes už legendárnej skupiny Elán vidí skutočnosť, že jej členovia sú dobrá a inteligentná partia, ktorá dokáže spolu pracovať a nerieši nepodstatné veci. „Samozrejme nie sme ani leniví, ani namyslení a sme dobrý ´teamwork´. Snažíme sa veci dotiahnuť do najvyššej možnej miery. Naším heslom je: ´čo nie je dobré, je zlé´," dodal. 

Zdroj: teraz.sk/magazin