Legendárna žena: Coco Chanel zmenila ženskú módu! Vďaka nej (už) (ne)nosíme tieto kúsky


Coco Chanel túžila, aby sa ženy v jej modeloch cítili mladé, príťažlivé a boli samy sebou.

Zdroj: www.unsplash.com

Francúzska módna návrhárka COCO CHANEL vytvorila nezameniteľný štýl módnych kreácií, parfumov a doplnkov, ktoré si obľúbili ženy na celom svete.
Meno Coco získala v mladosti, keď vystupovala ako speváčka v kabarete. Od jej narodenia dnes uplynulo 130 rokov.

Narodila sa 19. augusta 1883 vo francúzskom Saumure - ako Gabrielle Bonheur Chanel. Po smrti matky vyrastala v sirotinci. Už v mladosti získala povesť vynikajúcej krajčírky. Financie na otvorenie prvého obchodu s klobúkmi v roku 1912 získala od svojho milenca. V roku 1916 už mala módny salón aj so športovými odevmi vo francúzskom letovisku Biarritz.

  • Od začiatku vytvárala odevy, ktoré boli príjemné, ľahké, jednoduché a pohodlné. Akoby symbolizovali nezávislosť žien po 1. svetovej vojne.
  • Zaviedla nové typy nohavíc a vesty
  • V roku 1926 navrhla nadčasové "malé čierne" šaty, v ktorých je žena pekná a elegantná, a ktoré sú vhodné na všetky príležitosti a nemali by chýbať v žiadnom dámskom šatníku.
  • Skrátila sukne nad kolená a vymyslela pružný pletený odev na kúpanie.
  • Verejne priznala syntetické komponenty v jej legendárnom parfume Chanel 5.
  • Lakované topánky s čiernou špičkou pochádzajú tiež z jej dielne.

Coco Chanel túžila, aby sa ženy v jej modeloch cítili mladé, príťažlivé a boli samy sebou. Jej šaty boli vždy praktické, ale pritom zmyselné, a napriek tomu, že používala prvky mužskej módy, pôsobili žensky.

V roku 1936 už zamestnávala 4-tisíc pracovníkov a žala úspech za úspechom. Obliekala herecké hviezdy ako Audrey Hepburn, Grace Kelly alebo prvú dámu USA Jacquelin Kennedy. 

Počas 2. svetovej vojny sa skompromitovala s nacistickým milencom. Krajania jej to nemohli odpustiť a po vojne bola dokonca krátko uväznená. Z následného niekoľkoročného exilu vo Švajčiarsku sa triumfálne vrátila v roku 1954 s nesmrteľným chanelovským kostýmom. Návrhárka do konca života akúkoľvek spoluprácu s nacistami popierala.

Vo Francúzsku v parížskom hoteli Ritz si prenajala apartmán, v ktorom žila nasledujúcich 30 rokov - až do svojej smrti (10. januára 1971). Dožila sa 87 rokov.

Zdroj: TASR