Majster svojho remesla, taký je dnešný oslávenec, oscarový herec ROBERT DE NIRO!


Je považovaný za jedného z najlepších hercov svojej generácie.

Zdroj: instagram.com/robertdenirodaily

Herec, režisér a producent Robert De Niro prišiel na svet 17. augusta v roku 1943 v americkom New Yorku. Dnes oslávil 78 rokov. 

Kariéru začal ešte koncom 60. rokov minulého storočia vo filme The Wedding Party (Svadobná party, 1969). Prvýkrát sa však predviedol vo francúzskej dráme Trois chambres a Manhattan (Tri izby v Manhattane, 1965). Osudovým stretnutím bola pre neho prvá spolupráca s režisérom Martinom Scorsesem vo filme Mizerné ulice (Mean Streets, 1973). Robert sa vďaka tomu preslávil najmä úlohami gangstrov a konfliktných postáv.

V roku 1974 stvárnil De Niro, a veľmi úspešne, mladého Vita Corleoneho v prostrednej časti trilógie The Godfather: Part II (Krstný otec II.). Za bravúrny výkon získal svojho prvého Oscara a stal sa hviezdou. Medzi filmy, ktoré De Nirovi priniesli uznanie kritiky aj laickej verejnosti patrí aj Novecento, 1900 (XX. storočie, 1976), krimi True Confessions (Pravdivé spovede, 1981), či Once Upon a Time in America (Vtedy v Amerike, 1984). Opomenúť nemožno ani gangsterku The Untouchables (Nepodplatiteľní, 1987) alebo thriller Ronin (1998). Ďalším úspešným filmom, v ktorom si zahral, je Silver Linings Playbook (Terapia láskou, 2012), ale aj Stážista (The Intern, 2015) a The Irishman (2019). 

Z času na čas sa Robert De Niro predstavil aj v komediálnom žánri. Najvýraznejšiu komediálnu príležitosť mu priniesli veselohry Analyze This (Analyzuj, 1999) a Analyze That (Analyzuj znova, 2002) - s komikom Billy Crystalom, ale tiež komédia Svokor je lotor (Meet to Parents, 2000) a Meet the Fockers! (Jeho foter, to je lotor!, 2004).

Robert De Niro si na 43. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch v Českej republike (v júli 2008) prevzal Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii. Pritom, ešte ako mladý študent odišiel zo školy pred skončením štúdií.

Vo februári 2013 zanechal odtlačky svojich rúk a nôh na prestížnom Hollywoodskom chodníku slávy.

Zaujímavosti:

  • V 90. rokoch randil s britskou topmodelkou Naomi Campbell
  • Bol to práve on, kto predstavil Leonarda DiCapria (ako mladého a nádejného herca s veľkým talentom) režisérovi Martinovi Scorsesemu. Zahrali si spolu vo filme Dospievanie po americky (1993). 
  • Má talianskych, írskych, francúzskych a nemeckých predkov.
  • Ako dieťa bol súčasťou pouličného gangu
  • Kvôli úlohe v športovej dráme Zúriaci býk pribral 27 kilogramov. Jedol len špagety a zmrzlinu.