Návštevy v reštauráciách a posedenie s priateľmi. Kto míňa na zábavu viac, ženy alebo muži?


Zdroj: www.pixabay.com

Viac ako polovica Slovákov (51 %) utratí mesačne za zábavu desatinu svojho rodinného rozpočtu. Ďalších 31 % investujeme do domácnosti. Na koníčky "putuje" 10 až 30 % príjmov.

Najviac peňazí míňame za cestovanie a víkendové výlety, najmenej zase za kultúrne podujatia. Odhalil to prieskum výdavkov slovenských domácností na zábavu a koníčky*.

"Z nášho prieskumu vyplýva, že Slováci síce radi utrácajú za zábavu a ďalšie voľnočasové aktivity, zároveň však výdavky na tieto účely klesajú s ich osobným či rodinným príjmom. To zodpovedá aj ďalším záverom nášho prieskumu, podľa ktorých si Slováci napríklad len veľmi zriedka požičiavajú peniaze na dovolenku. Pokiaľ ide o socioekonomické postavenie respondentov, najviac vydajú na svoje záujmy a zábavu tí, ktorí pracujú v oblastiach informačných technológií a finančných služieb," uviedla Jaroslava Palendalová.

Menej míňajú za zábavu ženy, muži investujú do svojich koníčkov viac. Približne každá 6-ta slovenská domácnosť uvádza, že za zábavu a koníčky neutratí vôbec nič.

Takmer 27 % zo svojich úspor minieme na cestovanie a výlety. Pätinu výdavkov tvoria návštevy reštaurácií a posedenia s priateľmi. Do športu ide takmer 13 % celkových výdavkov, do záhradkárčenia 14 %. Necelých 5 % výdavkov investujeme do kultúry, a to na návštevy koncertov, divadiel, kín, výstav a ďalších kultúrnych podujatí.

Najväčšiu časť peňazí utratia za cestovanie mladí ľudia vo veku od 25 do 34 rokov. Reštaurácie a posedenia s priateľmi vyhľadávajú najmä študenti vo veku 18 až 24 rokov. Záhradkárčeniu sa venujú predovšetkým ľudia v dôchodkovom veku.

*zrealizovala ho spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika.

Zdroj: TASR