Rok 1991 v hudbe: Novým ZLATÝM SLÁVIKOM sa stal PAVOL HABERA!


K úspechu mu dopomohla sólová kariéra.

Zdroj: www.instagram.com/pavolhabera

Rok 1991 priniesol vo svetovej aj domácej hudbe viaceré významné udalosti, ale aj mená.

Narodil sa dnes veľmi populárny anglický spevák Ed Sheeran (30), zomrel však legendárny hudobník Freddie Mercury (†45) z kapely Queen.

V roku 1991 vydal Michael Jackson album Dangerous, Roxette prišli s albumom Joyride, eponymný album vydala aj Metallica, skupina Elán predstavila Netvor(a) z čiernej hviezdy Q7A a Peter Nagy album Jamaica Rum. 

V poradí 30. ročník Zlatého slávika bol veselý aj smutný zároveň. Jednak išlo o ročník jubilejný, čo pri vzniku ankety v tak dlhé trvanie nikto neveril, a smutný pre veľmi malý záujem. Spoločenská situácia sa zásadne zmenila, o hudbu sa po vzniku novej doby málokto zaujímal. Potvrdila to aj skutočnosť, že do redakcie prišlo iba 4991 hlasovacích lístkov. Aj preto sa redakcia Mladého světa rozhodla anketu ukončiť.

V kategórii spevákov bol prvý PAVOL HABERA (3612 bodov), druhý KAREL GOTT (2808), tretí DALIBOR JANDA (2781), štvrtý Ladislav Křížek, piaty Petr Kotvald, šiesty Michael Kocáb, siedmy Karel Kryl, ôsmy Peter Nagy, deviaty Petr Muk a desiaty Jaroslav Albert Kronek, spevák skupiny Kern.

Kategóriu speváčky vyhrala IVETA BARTOŠOVÁ (3152 bodov), druhá bola BÁRA BASIKOVÁ (2594), tretia PETRA JANŮ (2240), štvrtá Lenka Filipová, piata Věra Martinová, šiesta Marta Kubišová, siedma Tanja Kauerová, ôsma Hana Zagorová, deviata Helena Vondráčková a desiata Jiřina Urbanová.

Kategóriu skupiny vyhral opäť slovenský TEAM (4090 bodov), na druhom mieste Kreyson (2329), tretia skupina Kern (1770), štvrtý Oceán, piata Lucie, šiesty Žentour, siedmy Prototyp, ôsmy Orlík, deviaty Orchester Karla Gotta a desiata Tublatanka.

Novým Zlatým slávikom bol v roku 1991 u spevákov líder skupiny Team - Pavol Habera, ktorému k úspechu (okrem troch vydaných platní Teamu prispelo aj vydanie prvého sólového albumu). Iveta Bartošová získala tretieho zlatého slávika a skupina Team rovnako v poradí tretieho zlatého slávika, keďže ich prvé tri albumy sa predávali v stotisícových nákladoch.

„Môj prvý sólový album je pokusom, či bude poslucháčov baviť, keď im okrem Teamu pridám niečo naviac. Ale každopádne je pre mňa hlavné baviť ľudí,“ vyjadril sa Pavol Habera o prvom sólovom albume v knihe Klec na slavíky (2003).