Keď mal 30 rokov, vymyslel hlavolam, ktorý sa stal celosvetovým hitom! Už sa vám podarilo zložiť Rubikovu kocku?


Zdroj: www.pixabay.com

Rubikova kocka, ktorá má svoje miesto aj v Oxfordskom slovníku anglického jazyka (Rubik's Cube), oslávila 47 rokov!

Jej vynálezca, maďarský architekt, dizajnér a sochár Ernő Rubik, má dnes 77 rokov. Dátum jeho narodenia, 13. júl, sa stal Medzinárodným dňom rébusov a hlavolamov.

Jeden z najznámejších tvorcov hlavolamov Ernő Rubik sa v roku 1944 v Budapešti, v rodine leteckého inžiniera a spisovateľky. Vyštudoval architektúru a dizajnérstvo interiérov na tamojšej technickej univerzite, kde promoval v roku 1967. V rokoch 1971 až 1975 pracoval ako architekt na Univerzite umeleckého priemyslu a dizajnu v Budapešti. Študentom prednášal o možnostiach kombinovania tvarov a častí a učil ich vnímať geometriu priestorovo.

V tom čase sa zamýšľal nad vytvorením priestorového hlavolamu, na ktorom by zužitkoval svoje vedomosti. Prišlo to v roku 1974, keď vymyslel kocku pozostávajúca z rôznofarebných menších kociek. V zloženom stave mala mať každú veľkú stranu jednofarebnú. Jej štandardné rozmery sú 3x3x3 (menších kociek). Rubik si svoju kocku nechal patentovať pod názvom Magická kocka (30. januára 1975 pod číslom HU170062).

Dostupné sú však aj iné varianty kocky - 2x2x2, 4x4x4 (nazývaná aj Rubikova pomsta) či 5x5x5.

V roku 1979 bola kocka predstavená na veľtrhu v Norimbergu, vtedy však bez úspechu. Ten sa dostavil až o rok neskôr, po prezentácii Magickej kocky v Londýne, Paríži a New Yorku. Odborník na hračky maďarsko-židovského pôvodu Tom Kremer (1930-2017) predvídal obchodný potenciál kocky a podieľal sa na rokovaniach o podpisovaní licenčných zmlúv a predaji.

V 80. rokoch sa Rubikova kocka stala celosvetovým hitom. Už 5. júna 1982 sa v Budapešti konali prvé majstrovstvá sveta v rýchlosti skladania Rubikovej kocky. V hlavnom meste Maďarska vtedy súťažilo 19 "pretekárov" - najrýchlejší bol Minh Thai z USA s časom 22,95 sekundy. 

V 80. rokoch 20. storočia sa podarilo predať vyše 100 miliónov kusov Rubikovej kocky. V rodnom Maďarsku sa stal Rubik redaktorom časopisu o hrách - És játék (... A hry). V roku 1987 pracoval ako profesor na plný úväzok. Začiatkom 90-tych rokov zasadol do predsedníckeho kresla Maďarskej akadémie inžinierstva (Magyar Mérnöki Akadémia), kde založil Medzinárodnú Rubikovu nadáciu podporujúcu osobitne talentovaných mladých inžinierov a priemyselných dizajnérov.

Rubik je držiteľom viacerých maďarských aj zahraničných ocenení.

Zdroj: TASR