V Dánsku postavili najvyšší hrad z piesku na svete!


Umelci naň použili takmer 5 000 ton piesku.

Zdroj: www.bbc.com

Najvyšší zámok meria 21,16 metra a doterajší rekord z Nemecka z roku 2019 prekonal o viac než tri metre. Informovali o tom zástupcovia Guinnessovej knihy rekordov.

Zámok v prímorskom meste Blokhus bol postavený zo 4 860 ton piesku a svojím vzhľadom pripomína pyramídu. Aby lepšie držal pokope, obsahuje približne 10 %  hliny a po jeho dokončení aplikovali aj vrstvu lepidla, aby dokázal na jeseň a počas zimy odolať chladnému a veternému počasiu.

Obyvatelia Blokhusu zase ocenili, že sú do podoby zámku začlenené lokálne prvky, ako napríklad plážové domy a majáky, a tiež sú na ňom vyobrazené obľúbené aktivity tamojších ľudí – windsurfing či kitesurfing. Očakáva sa, že zámok bude stáť až do príchodu tuhých mrazov, teda do februára či marca budúceho roku.

Autorovi tohto diela, Wilfredovi Stijgerovi, pomáhalo pri zhotovení zámku 30 svetoznámych sochárov, ktorí sa zaoberajú tvorbou z piesku. Na vrchole zámku sa nachádza model koronavírusu s nasadenou korunou. Zámerom bolo podľa Stijgera zobraziť, akú veľkú moc nadobudol vírus vo svete, odkedy vypukla pandémia COVID-19.

"Vládne našim životom všade," povedal umelec. "Hovorí vám, čo máte robiť... Hovorí vám, aby ste sa držali ďalej od vašej rodiny a nechodili na pekné miesta, nerobili isté aktivity a zostali doma," doplnil.