Čítali ste Búrlivé výšiny od Emily Bronteovej? Zistite, prečo nás to zaujíma


Zdroj: www.shutterstock.com

"Stratená knižnica" britskej literatúry, vrátane vzácnych rukopisných básní Emily Brontëovej, pôjde do dražby.

Usporiada ju aukčný dom Sotheby's. 

Obsah tzv. honresfieldskej knižnice, ktorú objavili po takmer 100 rokoch zabudnutia, pôjde do dražby rozdelenej na trikrát. Termíny zatiaľ nie sú známe, je však jasné, že sa dražba uskutoční v roku 2022. Aukčný dom predpokladá, že Emilyne básne sa predajú za 800-tisíc až 1,2 milióna libier (takmer 1,4 milióna eur). Prvé vydanie jej slávneho románu Búrlivé výšiny by mohlo vyniesť 200-tisíc až 300-tisíc libier (takmer 350-tisíc eur).

Emily Brontëová bola počas svojho života ako spisovateľka málo známa, ale v roku 1847 – len rok predtým, ako zomrela na tuberkulózu – napísala spomínaný román o vášnivej láske.

Verejnosť bude môcť vidieť výber z tejto knižnice na výstavách v Londýne, Edinburghu a New Yorku.

Súčasťou knižnice je sú aj prvé vydania diel Jane Austenovej či kompletný rukopis historického románu Rob Roy od Waltera Scotta z 19-teho storočia.

Knižnicu pôvodne zozbierali majitelia mlyna Alfred a William Lawovci, ktorí vyrastali neďaleko domova sestier Brontëových v anglickom grófstve Yorkshire. Bratia žili v sídle Honresfield House pri meste Rochdale. Keď zomreli, Williamov synovec zdedil ich majetok vrátane knižnice. Tá však po smrti tohto dediča v roku 1939 upadla do zabudnutia.