Všetky oči na oblohu! Čaká nás ďalšie nebeské divadlo


Zdroj: www.pixabay.com

Pozorovanie splnu v stredu (26. mája) skoro ráno prinesie uspokojí najmä romantické duše. Ako informovala Česko-slovenská astronomická tlačová agentúra, čaká nás najväčší spln tohto roka.

"Mesačný kotúč v splne sa bude javiť ako najväčší. Zároveň však treba povedať, že rozdiel vo veľkosti najväčšieho a najmenšieho splnu predstavuje asi 15 percent a ľudské oko ho nemusí rozoznať. Napriek tomu určite pohľad na mesiac bude stáť za to a zdá sa, že aj oblačnosť by sa mala rozptýliť a noc bude na väčšine územia jasná," vysvetlil astrofotograf a propagátor astronómie Tomáš Slovinský.

Najbližšie k Zemi sa Mesiac priblíži v stredu nadránom o 3:53 stredoeurópskeho letného času (SELČ). V tomto okamihu ho od Zeme bude deliť presne 357 309 kilometrov. Za obzor zapadne o 4.56 h SELČ (pozn.: údaj pre Bratislavu). Spln potom nastane o 13:15, teda v čase, keď už bude u nás Mesiac pod obzorom.

Samotný pojem supermesiac alebo superspln nemá vedeckú definíciu a termín prvý raz nepoužil vedec, ale astrológ Richard Nolle (1979). Vo všeobecnosti tak označil spln v období, keď sa Mesiac nachádza na svojej obežnej dráhe okolo Zeme najbližšie k našej planéte – teda v perigeu. Priemerne sa supersplny objavujú raz za 14 mesiacov, v niektorom roku sa vyskytne jeden, inokedy dva, keďže sa Mesiac v perigeu môže ocitnúť medzi dvoma splnmi – a oba sa potom javia ako mimoriadne veľké. To je prípad tohto roka, keď superspln nastal aj 27. apríla. Mesiac sa vtedy k Zemi priblížil na vzdialenosť 357 370 kilometrov.

Nie je jedno, kedy si mesiac fotíme!

"Často nám tiež mesiac pripadá obrovský, keď je nízko nad obzorom, ale nie je to preto, že by bol naozaj väčší. Ide o optickú ilúziu, keďže náš mozog porovnáva veľkosť mesiaca s okolitými predmetmi. Všeobecne však platí, že je najlepšie pozorovať a aj fotografovať mesiac nižšie nad obzorom, pretože je vtedy veľmi fotogenický a neraz aj pekne sfarbený do žltých až červených odtieňov," vysvetlil Slovinský.

Pekný a dočervena sfarbený mesiac v splne by mal vyjsť nad obzor aj v stredu 26. mája večer o 20:56 (SELČ).

Pozorovatelia na Slovensku a všeobecne v Európe však budú v stredu ukrátení o výnimočnejší úkaz, akým je zatmenie mesiaca. Nastane cez deň a pozorovateľné bude na západe USA, na východe Ázie a v Oceánii. Zaujímavé bude červeným sfarbením Mesiaca, pre ktoré sa úkaz nazýva aj "krvavým supersplnom".

Najbližšie zatmenia mesiaca pozorovateľné z územia Slovenska nastanú v noci z 28-meho na 29-teho októbra 2023 a 18-teho septembra 2024 ráno (čiastočné). Na úplné zatmenie mesiaca si musíme počkať až do 7-meho septembra 2025.

Zdroj: TASR