Máme byť na čo hrdí: Skladba Korene o Slovensku a našich tradíciách vás okamžite dojme!


Zdroj: www.youtube.com

Skladba Korene spojila mladú skupinu Iconito a folklórny súbor (FS) Zemplín.

Vo videoklipe plnom krás Slovenska, ale aj krojov, sa spomína 6 výnimočných regiónov s ich typickými fenoménmi. Vystupuje v ňom 6 legendárnych slovenských hercov.

"Veríme, že aj folklór môže byť 'cool' a jeho odkaz môže čo-to povedať aj dnešným mladým ľuďom. Aj to je dôvod, prečo tento projekt vznikol, aby sme nemali pocit, že folklór a folklorizmus sú prežitkami komunizmu. Folklór tu bol už dávno predtým a budoval nehmotné kultúrne hodnoty, ktoré nikde inde vo svete nemajú obdobu," prezradil líder Iconita Kristián Dufinec. Skladba vznikla s cieľom priblížiť tradície a folklór mladým ľuďom, ale aj zahraničiu.

K pesničke Korene už vznikol aj dojímavý videoklip, do ktorého tvorcovia obsadili naše herecké esá - Mariána Slováka, Jána Grešša, Ľubomíra Pauloviča, Alfréda Swana, Františka Kovára a Vladimíra Jedľovského. Réžiu mal na starosti spevák skupiny Dufinec. "Každá z postáv v našom klipe reprezentuje jeden región, jeden osud človeka i život príznačný pre jeho kraj. Týchto pánov umelcov sa nám na moje prekvapenie podarilo presvedčiť celkom rýchlo, samozrejme, museli uveriť myšlienke i zmyslu toho, čo chceme vytvoriť," vysvetlil.

"Folklór vyjadruje povahopis regiónu, kde vznikol, históriu a emócie tých, ktorí žili pred nami, a my dnes vyjadrujeme náš vzťah nielen k folklóru, ale v realistickej podobe aj jeden k druhému. Bol to pre nás pekný zážitok a dúfam, že sa prenesie ku všetkým, pre ktorých sme to robili a ktorým to patrí," zhrnul za všetkých Kovár.

Korene sú titulnou piesňou rovnomenného projektu, ktorou chcú autori vzdelávať našincov aj zahraničie. Neskôr sa má nadabovať aj do angličtiny a španielčiny. 

Zdroj: TASR