Toto sú mliečne výrobky, ktoré nám chutia viac ako v minulosti!


Zdroj: www.pixabay.com

Pri príležitosti Medzinárodného dňa mlieka o tom informoval Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM) a Slovenský mliekarenský zväz (SMZ). 

Medzinárodný deň mlieka každoročne pripadá na tretí májový utorok.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby každý človek skonzumoval ročne 220 kilogramov (kg) mlieka a mliečnych výrobkov. Na Slovensku je táto spotreba len na úrovni 173,6 kg. Je to síce nižšie číslo, rokmi však podľa odborníkov narastá. Za ostatných 10 rokov sa zvýšila o 20 kg na osobu.  

Častejšie ako v minulosti siahame po syroch a tvarohu, na obľube získavajú kyslomliečne produkty, ale aj maslo. 

Slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka v rámci osláv Medzinárodného dňa mlieka pripravili päťtýždňový edukačný mliečny kvíz pre všetky vekové kategórie. Jeho cieľom je spropagovať slovenské mliečne výrobky. Zameriava sa tiež na rozpoznanie slovenských mliečnych výrobkov od tých zahraničných, ktoré k nám cestujú stovky až tisíce kilometrov. Ľudia by sa mali zamyslieť sa nad pôvodom mlieka, nad prácou chovateľov dojníc a mliekarov, čo vedie aj k poznaniu, že mlieko nepochádza zo supermarketu, ale vyžaduje si neľahkú prácu ľudí. 

Zatiaľ čo záujem o spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov u nás pomaly rastie, sebestačnosť Slovenska v produkcii, najmä surového kravského mlieka sa podľa mliekarov znižuje. Príčinou je podľa nich úbytok dojníc aj celých chovov, ktoré už nedokázali ďalej fungovať v pomerne zložitom konkurenčnom boji so zahraničnými producenti.

Zdroj: TASR