Legenda medzi komikmi: Odišiel skromný muž s nákazlivým smiechom!


Vo veku 65 rokov zomrel španielsky herec a komik Juan Joya Borja. Známy bol ako El Risitas (v preklade Chichot), ktorý sa stal celosvetovo známym vďaka sérii skečov a meme obrázkov ako Spanish Laughing Guy.

O jeho odchode informoval španielsky denníka La Vanguardia.

Borja v júni roku 2007 poskytol rozhovor moderátorovi televízneho programu Ratones Coloraos, v ktorom vybuchol do nákazlivého smiechu, keď rozprával, ako hádzal kuchynské panvice do mora, keď ako mladý pracoval v plážovej reštaurácii. Tento skeč ho preslávil v roku 2015, keď sa objavil vo videu na kanáli YouTube.

Následne sa objavili desiatky parodických klipov: ktokoľvek mohol k jeho videu napasovať nejaké titulky a predstierať, že hovorí s nekompetentným šéfom alebo o zážitku s rodinou.

Obdobia, keď Borja účinkoval v médiách, sa striedali s dlhými "anonymnými" sezónami, ktoré trávil v meste Punta Umbría v provincii Huelva, kde v miestnych plážových baroch rozprával svoje vtipy. Sporadicky účinkoval aj na večierkoch a párty, ktoré oživoval svojím humorom. Objavil sa aj v niekoľkých filmoch a reklamách.

Kým sa stal hercom a komikom, pracoval v kuchyni a na stavbách.

Súdiac podľa komentárov a reakcií na sociálnych sieťach, kde sa objavila správa o jeho smrti, je očividné, že svojim smiechom ovplyvnil mnoho životov, napísal denník La Vanguardia.

El Risitas sa v vlani v septembri podrobil amputácii nohy kvôli kardiovaskulárnym komplikáciám. Napriek svojej sláve a dlhoročnej kariére zostal v sevillskej nemocnici La Caridad, ktorá už celé storočia slúži chorým starším ľuďom, sociálne odkázaným alebo opusteným.

Len čo sa na internete objavili správy, že Borja má vážne zdravotné problémy, na lekársku starostlivosť mu ľudia vyzbierali tisíce eur. Borja sa svojím fanúšikom poďakoval za pomoc prostredníctvom sociálnych sietí.

Zdroj: TASR; YouTube