Deti majú počas karantény menšie práva než psy, upozornili odbory na Cypre


V krajine sa však sťažujú na veľké obmedzenie slobody detí.

Zdroj: shutterstock.com

Cyperské odbory sa sťažujú, že na základe tamojších karanténnych opatrení súvisiacich s epidémiou koronavírusu majú domáce psy väčšiu slobodu než deti.

Podľa pravidiel udržiavania spoločenského odstupu majú Cyperčania povolené iba jedno opustenie svojho domova denne: na nákup základných potrieb alebo na športovanie. Príslušným úradom však predtým musia zaslať na schválenie SMS a uviesť číslo svojho preukazu totožnosti aj poštové smerovacie číslo bydliska. Na vychádzku sa môžu vybrať najviac dve osoby v rovnakom čase.

 

Je takéto povolenie potrebné aj na návštevu lekára?

 

Nie, a ani keď ľudia opúšťajú svoje príbytky za účelom darovania krvi či na pomoc znevýhodneným komunitám. Netýka sa to ani venčenia psov, ktorých môžu majitelia zobrať von podľa potreby bez obmedzenia.

 

Ako je to s povoleniami či zákazmi u detí ?

 

Deti sú vnímané ako druhotriedni občania a ich rodičia čelia dileme, či majú uprednostniť zmienené praktické aktivity alebo prechádzku s deťmi. Ako uvádzajú cyperské odbory, deťom je upierané právo na rekreáciu, čo nepriamo ovplyvňuje ich zdravie. 

Ak rodič ide do supermarketu, deti nesmú absolvovať vychádzku. Školy, parky, ihriská aj verejné priestory sú v krajine zavorené. Odbory preto vo vyhlásení uviedli, že verejný sektor sužuje množstvo problémov týkajúcich sa nedodržiavania sociálneho odstupu. A vyzvali úrady, aby všetkým rodičom umožnili prácu z domu. Ostrovná krajina zaregistrovala doteraz 446 nakazených a deväť úmrtí.

 

Zdroj: TASR/Rádio Vlna