Dohadom o tom, či letná olympiáda tento rok bude alebo nebude je koniec


Olympijské hry v Tokiu sa oficiálne odkladajú na rok 2021.

Zdroj: shutterstock.com

Dôvodom je pandémia nového koronavírusu. Najväčšie športové podujatie sa malo pôvodne konať od 24.júla do 9.augusta 2020. V plánovanom termíne sa neuskutočnia ani paralympijské hry.

Oficiálne potvrdenie prišlo len krátko potom ako odloženie navrhlo Japonsko, ktoré malo olympiádu hostiť. Otázkou teraz je, kedy presne sa bude tento športový sviatok konať.

Predseda japonskej vlády Šinzo Abé povedal, že olympijské hry by sa mali uskutočniť najneskôr v lete 2021 ako dôkaz víťazstva sveta nad koronavírusom. Napriek ročnému posunu sa podujatie naďalej bude nazývať Tokio 2020. Okrem samotných hier odložili aj štafetu s olympijskou pochodňou. Tá mala odštartovať v stredu na území prefektúry Fukušima. Olympijský oheň tak zatiaľ zostane vo Fukušime.

Odklad olympijských hier 2020 v Tokiu má ale aj svoju cenu. Podľa analýzy môže japonských organizátorov stáť viac ako 5,5 miliardy eur.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru  (MOV) Thomas Bach vo videopríhovore vyhlásil, že olympiáda v Tokiu v roku 2021 bude oslavou ľudstva. Zároveň priznal, že MOV aktuálne nemá zatiaľ žiadny plán a preloženie hier je extrémne náročná úloha:

"Nemôžem sľúbiť, že nájdeme ideálne riešenie. Sľúbiť môžem jedine to, že pripravíme najlepšie možné hry pre všetkých a hlavne pre vás športovcov“.

Bach dodal, že olympijské hry sú najzložitejšie podujatie na planéte a požiadal o čas pre usporiadateľov.Zdroj: TASR/Rádio Vlna