Ako si poradiť s krtkom v záhrade?


Nepríjemné krtince, ktoré nepekne zdobia väčšinu záhrad, asi nedajú spať nejednému hospodárovi. Ako teda s krtkom raz a navždy vybabrať?

Zdroj: shutterstock.com

Kyprenie, ktoré neosoží

Niektorí záhradkári by sa mohli nádejať, že ,,podzemné tunely“ pod ich úrodou, by mohli blahodarne pôsobiť na kyprenie pôdy, opak je však pravdou. Totiž, ich výrobou môžu krtkovia pretrhnúť aj korene rastlín, ktoré tak časom uhynú.

Prvotným riešením, ako tomu zamedziť, a ktoré možno aplikovať ešte pred samotným zavádzaním záhrady, je bezpečnostná sieťka, ktorú vložíte pod povrch zeme, dostatočne hlboko na to, aby nebránila rastu samotných rastlín.

Pasca na ich zmysly

Keď už sú vaša záhrada aj krtko na svete, tak sa môžete rozhodnúť aj pre ďalšie ,,humánne“ pasce, ako tohto škodca dostať z vášho teritória. Zákon ho totiž chráni pred úmyselným zabitím. Prvou stratégiou je zaútočiť na jeho zmysly, prioritne sluch a čuch, ktoré má extrémne vyvinuté.

V prvom prípade, postačí, pokiaľ do diery nalejete citrónovú šťavu alebo odvar z cibule, pričom nepríjemnými sú mu aj čierne korenie či postrúhaná pomarančová kôra. V prípade, že by ste chceli spojiť príjemné s užitočným, tak môžete vo vašej záhrade vysadiť aj rastliny, ktoré krtkovi tiež príliš nevoňajú. K takým patria napríklad cesnak, nechtík alebo narcis.

Pokiaľ sa rozhodnete pre ,,liečbu hlukom“, tak riešením pre vás môžu byť podomácky vyrobené ,,vetrolamy“, z nevyužitých PET fľaši. Hluk a vibrácie z nich sa dostanú až pod povrch vašej záhrady a krtka pošlú kade ľahšie.

Pokiaľ sme vás ani prípadnými hrozbami s krtom nevystrašili, a radi by ste vašu záhradu príjemne zveľadili, tak sa zapojte do našej súťaže o kompaktný traktor, ktorá prebieha v období od 9. marca do 9. apríla. Viac info o súťaží, ako aj celé znenie pravidiel sa stránke rádia Vlna.