Práca popri materskej? Na čo sa treba dávať pozor!


Výška rodičovského príspevku nie je v našich končinách žiadna sláva, a preto sú niektoré mamičky rozhodnuté, popri materskej, skúsiť aj adekvátnu prácu. Ako to celé funguje?

Zdroj: shutterstock.com

Pracovať môžete neobmedzene

Pokiaľ vám to vaše rodičovské povinnosti dovoľujú alebo máte v lepšom prípade aj nápomocných starých rodičov, tak je tu možnosť, aby mamičky (príp. oteckovia) popri svojej materskej dovolenke vykonávali aj adekvátnu prácu. Je na vás, či to bude len brigáda alebo sa ,,naplno“ vrátite do vášho trvalého pracovného pomeru.

V takom prípade, však máte neodkladnú povinnosť voči štátu, a to, odhlásiť sa zo sociálnej poisťovne ako poistenec štátu, pričom najrýchlejšie tak môžete urobiť napríklad telefonicky. Túto agendu totiž za vás po novom opäť preberie váš nastávajúci zamestnávateľ.

Hrozí mastná pokuta

Pokiaľ by ste na túto milú ,,povinnosť“ predsa len zabudli, tak môžete tak urobiť aj so spätnou platnosťou, avšak najneskôr do uplynutia 3 výziev zo strany sociálnej poisťovne, inak vás neminie pomerne ,,mastná“ pokuta. Tá sa môže vyšplhať až do výšky cca. 16 000 eur!

Rovnako tak, v prípade, že sa váš pracovný pomer po čase opäť skončí, čo platí najmä pri brigádach, tak je nevyhnutné, aby ste aj túto skutočnosť nahlásili poisťovni, nakoľko sa to automaticky neudeje. V opačnom prípade, by ste sa na istý čas mohli stať ,,dôchodkovo nepoistenou osobou“, čo by sa vám pri konečnom vypočítavaní starobného dôchodku nemuselo ,,oplatiť“.