Nákupy a stravovanie je teraz pre mnohých našich seniorov NÁROČNEJŠIE


A to aj preto, lebo ľudia v seniorskom veku sú aktuálnou pandémiou ohrození najviac.

Zdroj: shutterstock.com

Samosprávy a mestá zriaďujú linky, určené pre osamelo žijúcich seniorov, ale aj pre ľudí so zdravotným znevýhodnením, osamelých rodičov s deťmi a ľudí v karanténe.

Na linke sa samosprávy budú pýtať na meno, adresu, číslo domu resp. bytu, poschodie a fakt, či je osoba v karanténe. Prípadné zneužitie linky bude sankcionované pokutou vo výške 100 eur.

Ľudia by mali mať pri preberaní rúško, alebo inú ochranu úst a nosa, a čo možno najpresnejšiu sumu za nákup.

Aký postup zvolili jednotlivé samosprávy a mestá ?

Mesto Trnava zriadilo pre ľudí odkázaných na pomoc druhých telefónnu linku: 033/ 32 36 173. Na tejto linke je tiež potrebné informovať o potravinovej alergii či intolerancii. Výber konkrétnych značiek výrobkov bude na uvážení zamestnancov mesta. Suma za tašku bude v cene nákupu.

Nitrianska radnica v týchto dňoch rozoslala SMS správy na viac ako 5000 telefónnych čísel, ktoré patria ľuďom vo veku nad 65 rokov. Vyzývajú v nich seniorov, aby sa na sociálnom odbore mestského úradu prihlásili v prípade, že potrebujú pomoc s nákupom a dovozom potravín.Magistrát už pred časom vydal výzvu, v ktorej hľadal firmy a prevádzky, ktoré by mestu s dovozom potravín pre seniorov mohli pomôcť.

Aj mesto Gelnica zriadilo špeciálnu Potravinovú linku pomoci. Urobilo tak v spolupráci s jednou z taxislužieb. Linka má fungovať v pracovných dňoch od 8-mej do 12-tej, na telefónnych číslach 0905 814 621 a 0902 912 833. Podľa primátora môže občan túto službu využiť maximálne trikrát do týždňa a zaplatí len cenu nákupu.

A podobne postupujú aj aj samosprávy v Honte a na Podpoľaní. Mesto Hriňová zaviedlo tento týždeň pre seniorov službu donášky. Dostupná je na čísle 0918 361 099,v pracovných dňoch,, v čase od 8-mej do 15-tej.

V Krupine ľudia môžu nahlasovať potrebu nákupu v čase od 8-mej do 10-tej, na telefónnych číslach sekretariátu primátora 045/ 555 03 11, prednostu mestského úradu a tiež na oddelení sociálnych služieb.

Takýchto služieb je ale zrejme viac. Treba sa preto informovať na webe samosprávy alebo na niektorom z jej telefónnych čísel.

Liptovský Mikuláš bude rozdávať rúška. Dostanú ich seniori nad 65 rokov

Krízový štáb tohto mesta a vedenie mikulášskej radnice sa dohodli, že mestský úrad bude naskladňovať v priemere 400 rúšok denne. Je to výsledok rokovaní s miestnymi firmami. Krízový štáb chce rúškami vybavovať prioritne seniorov.

Viac pre Rádio Vlna povedala hovorkyňa Liptovského Mikuláša Viktória Čapčíková:

„Začíname s postupnou distribúciou do obytných domov, kde je najväčšia koncentrácia seniorov nad 65 rokov. Rúška budú roznášať terénne sociálne pracovníčky. Tie sa budú preukazovať kartičkou zamestnanca mesta a tiež dobrovoľníci zo Slovenského Červeného kríža, ktorí budú mať na sebe uniformu Slovenského Červeného kríža. Títo dobrovoľníci budú vybavení ochranou tváre aj rúk.“

Mesto by malo do troch týždňov rozniesť rúška pre takmer šesťtisíc seniorov vo veku nad 65 rokov. Distribúcia bude závisieť od kapacitných možností miestnych výrobcov a šičiek. Rúška sú šité z bavlny, dvojvrstvové, prateľné a slúžia na viac použití. Pred prvým použitím je potrebné ich oprať na 95 stupňovej teplote a ožehliť.

Hovorkyňa Liptovského Mikuláša dodala:

„Prosíme seniorov, aby sa zdržiavali v mieste bydliska, a to nielen preto, aby ich dobrovoľníci s rúškami zastihli, ale predovšetkým pre ich vlastnú ochranu zdravia.“

Zdroj: Rádio Vlna /TASR