František Krištof Veselý a jeho piesne


Herec, režisér a spevák, František Krištof Veselý, si prešiel za 73 rokov svojho života naozaj kadečím. Poďme si to najzaujímavejšie ešte raz pripomenúť!

Zdroj: instagram.com/frantisekkristofvesely

Herec, režisér a spevák, František Krištof Veselý, si prešiel za 73 rokov svojho života naozaj kadečím. Poďme si to najzaujímavejšie ešte raz pripomenúť!

Tri mená nemá náhodou

František Krištof Veselý sa narodil v roku 1903 v meste najlepších trdelníkov, v Skalici. Z tadiaľ, keď bol František ešte malý, odišiel jeho otec pracovať do Ameriky, odkiaľ sa už nevrátil. Následne sa jeho mama druhy krát vydala, a to, za továrnika Krištofa z Budapešti, kam spolu s ním aj odišla. František ostal aj naďalej v rodnej Skalici, v starostlivosti svojej babky. Preto, celé meno - František Krištof Veselý.

Babka chcela mať z Františka kňaza, no jeho lákalo skôr umelecké povolanie, ktoré malo žiaľ v tej dobe nie veľmi dobrú povesť. Ľudia hercov považovali skôr za komediantov, čvargu, či dokonca podvodníkov. Presne také boli aj Františkove začiatky, kedy ako kočovnícky herec chodil hrávať na rôzne hody, zabíjačky či do krčiem.

Z krčmy až na dosky Slovenského národného divadla

Koniec kočovníckeho herectva nastal v roku 1931, kedy prišiel seriózny angažmán zo Slovenského národného divadla. Tu na Františka čakala ďalšia ,,skúška ohňom!“ Pre rodeného Záhoráka, ktorý so svojim kočovným divadlom pôsobil najviac v maďarsky hovoriacich mestách, prišla ponuka spievať operety v českom jazyku.

Postupne sa vo Františkovi rodila aj jeho spevácka vášeň, ktorá za celé roky priniesla desiatky nezabudnuteľných šlágrov, a ktorá ho právom označila za prvého speváka modernej hudby na Slovensku. Z mnohých môžeme spomenúť  Zuzka Zuzička, Dedinka v údolí, Ja som optimista, Skôr než odídeš alebo tiež hymna všetkých slobodných chlapov - Len bez ženy, môže byť človek blažený.