Jediný Slovák na palube Titanicu


Na palube najslávnejšej ,,nepotopiteľnej“ lode sveta - Titanicu, ktorá stroskotala v roku 1912 vo vodách Atlantiku, sa nachádzal aj jediný Slovák - Michel Navrátil. Vieme viac!

Zdroj: shutterstock.com

Vychýrený krajčír z Nice

Hoci bol Michel pôvodom zo Serede, tak rovnako ako veľa jeho rodákov vycestoval za prácou do Francúzska, až sa napokon usadil ako uznávaný krajčír v mestečku Nice. Tam spoznal o pár rokov aj svoju lásku z Janova - Marcelle Carettovú, s ktorou mal dvoch synov - Marcela a Edmonnda.

Ich spoločné manželstvo však netrvalo dlho, až sa napokon pre manželkinu neveru skončilo rozvodom, pričom deti ostali u matky. To Michela podnietilo k šialenému nápadu - odísť s nimi pod falošným menom do Ameriky, ako inak, na palube Titanicu.

Otec hrdinom, deti mediálnymi hviezdami

Nalodiť sa im podarilo v anglickom Southamptone, odkiaľ mali namierené do cieľovej stanice v New Yorku. To sa im však pre oný stret s ľadovcom nepodarilo a ,,otec - hrdina“ musel tak svoje deti odovzdať do záchranných člnov, pričom sám zahynul vo vodách Atlantiku a pochovaný je v Kanade.

Deti skončili napokon v newyorskom sirotinci, kde sa stali od začiatku fotografickým terčom všetkých novinárov, až sa napokon ich dojímavá fotka dostala až k ich mame do Francúzska. Tá si ich prišla okamžite vyzdvihnúť a všetci traja sa vrátili spolu do Nice.