Ako predĺžiť svoj život o 10 rokov?


Existuje veľa návodov a receptov ako zdravo a dlho žiť, avšak tieto naše sa zmestili do 5 pravidiel. Tak kto nerád číta dlhé romány, nech zbystrí teraz pozornosť!

Zdroj: shutterstock.com

Na výsledok čakali dlhých 34 rokov

Dlhých 34 rokov sa zaoberala skupinka vedcov z Harvardu pozorovaním viac ako 79 tisíc žien a 44 tisíc mužov, aby sa im podarilo sformulovať 5 základných zásad správneho životného štýlu. Ich dodržiavaním si môžu ženy predĺžiť svoj život o 14 rokov, muži o 12.

Výsledky výskumu sľubujú tiež aj zníženie kardiovaskulárnych (o 82 %) a onkologických ochorení (o 65 %) u oboch pohlaví. To už stojí za to, aby sme sa naozaj zamysleli nad našim životom.

Viac športu, menej alkoholu

Problémom/zásadou č. 1 je nesprávna strava - chýba v nej zelenina a ovocie, pričom naopak konzumujeme až príliš veľa mäsa. Preháňať by sme to nemali ani s fajčením a pitím alkoholu, avšak pohár vína denne, prioritne červeného, je stále akceptované ako liek.

Našou každodennou záležitosťou by mala byť primeraná fyzická aktivita (beh, plávanie), ktorá urobí s naším telom hotové zázraky. Týmto spôsobom života sa zároveň účelne vyhneme aj nepríjemnej obezite, ktorá vo svete postihuje viac ako 800 miliónov ľudí.