Verejné rozhlasové vysielanie je tu s nami už 110 rokov


13. januára uplynulo presne 110 rokov od spustenia prvého verejného rozhlasového vysielania. Ako to prebiehalo na začiatku a čo všetko ste si mohli vtedy vypočuť?

Zdroj: shutterstock.com

Ako prvá bola elektrónka

Za vynájdením rozhlasového vysielania stojí Američan Lee de Forest, ktorý ešte v roku 1906 vynašiel elektrónku s tromi elektródami, ktorú nazval audion. O rok na to, už masívnou reklamou upozorňoval na to, že čoskoro prinesie ich obľúbenú ,,metropolitnú operu“ prostredníctvom rádia do každej domácnosti.

Jeho slová sa čiastočne naplnili v roku 1910, kedy sa pokúsil o experimentálne rozhlasové vysielanie spomínanej opery, ktorú však vtedy bolo možné zachytiť maximálne tak vo veľkých newyorských hoteloch alebo na palube lodí, na ktorých sa nachádzali aj Forestove laboratória.

Postupne sa vysielanie posúvalo až k nám

Po veľkom ,,americkom úspechu“ sa možnosť verejne prijímať rozhlasové vysielanie posúvala aj do našich končín. V novembri 1922 sa začalo prvé pravidelné vysielanie v Anglicku, a to na vlnách slávneho British Broadcasting Corporation (BBC).

V bývalom Československu sa rozhlas ozval po prvýkrát 15. mája 1923 zo stanice O. K. P. Kbely pri Prahe a o tri roky nato sa pridala aj Bratislava. Napokon, v roku 2015 začalo ,,vyhrávať“ aj vaše obľúbené rádio - Rádio Vlna.