Tipy, ako si sporiť počas roka peniaze


K tradičným novoročným zvykom patrí určite aj odhodlanie ušetriť viac peňazí v domácom rozpočte. Ako to však dosiahnuť bez ujmy na prasiatku?

Zdroj: shutterstock.com

Prasiatko, ktoré netreba rozbíjať

Už malé deti poznajú trik, kedy si zvyknú hádzať drobné mince do hlineného prasiatka, pričom po určitej dobe ho s ešte väčšou radosťou rozbijú, aby videli koľko peňazí vôbec našetrili.

Dnes nám dospelým takéto prasiatko nahrádzajú rôzne služby banky, kedy máme možnosť pri platbe kartou nechať si zaokrúhliť sumu nahor a jej rozdiel zaslať na sporiaci účet. V iných prípadoch to môže byť zase určité percento z každej platby, ktoré rovnako tak vieme poukázať v prospech nášho sporenia.

50, 20, 30 a je po peniazoch

Platí zaužívané pravidlo, že 50 % z nášho príjmu by malo ísť na nevyhnuté výdavky, ako je bývanie, energie, strava alebo oblečenie. 20 % by sme mali byť schopní investovať (napr. do sporenia) a zvyšných 30 % môže slúžiť na naše koníčky a radosti.

Kto si to chce ešte viacej spestriť, tak môže na každú kategóriu vytvoriť aj špeciálnu obálku a do nej potom vložiť každý mesiac potrebný obnos peňazí. Zároveň, nikdy by ste nemali na danú kategóriu minúť viac, ako je v obálke.