TIETO veci vás rovnako ničia ako fajčenie


Veľa ľudí si myslí, že žije zdravý život. Je to v skutočnosti naozaj tak? Viacero výskumov však ukázalo, že ľudia vykonávajú denno denne množstvo činností, ktoré sú pre ich život rovnako škodlivé a nebezpečné ako samotné fajčenie.

Zdroj: shutterstock.com

O ktoré veci ide?

  1. Celodenné sedenie

Každý človek počas dňa sedí. Ide však o to, koľko času trávi sedením. Podľa Kanadského zdravotného centra sa nečinnosť v podobe sedenia spája s takmer 155 000 prípadmi rakoviny prsníka, prostaty, hrubého čreva a rakoviny pľúc za každý rok. Počas pracovnej doby si nezabudnite urobiť krátke prestávky. Počas prestávky sa trocha prejdite. Akákoľvek pohybová činnosť je nenahraditeľná.

  1. Varenie na plyne

Ak disponujete v domácnosti plynovým sporákom, pri každom varení ste vystatovaní oxidu uhoľnatému, formaldehydu a oxidu dusičitému. Tieto tri škodlivé látky sa nachádzajú aj v cigaretovom dyme. Negatívne účinky cigaretového dymu poznajú skoro všetci. Ak varíte na plyne, zabezpečte si ventilačnú clonu, ktorá dokáže znížiť hladinu škodlivých látok až o 90%.

  1. Zlý olej

Štúdia ukázala, že vysokotepelné varenie so sójovým olejom uvoľňuje škodlivé častice, aldehydy a ďalšie škodlivé látky, ktoré sa nachádzajú aj v cigaretovom dyme. Dajte si záležať na výbere oleja. Nie každý olej je vhodný na vyprážanie a vysokotepelné varenie.

  1. Nedostatok spánku

Chronický nedostatok spánku vyvoláva u človeka vysoký krvný tlak, mŕtvicu, obezitu, infarkt a ďalší rad zdravotných problémov.

  1. Mäso a syr

Živočíšne proteíny sú bohaté na rastový hormón, ktorý môže podporiť vznik rakovinotvorných buniek.