Dnes je sviatok svätej Lucie. Aké sú zvyky a tradície v tento deň?


13.december sa zvykol označovať aj ako Stridží deň. Stridží deň bol sviatkom Lucie, ktorá bola údajne najväčšia bosorka. Bola však Lucia naozaj bosorka?

Zdroj: shutterstock.com

Lucia sa narodila v 3. storočí v Syrakúzach na Sicílii. V mladom veku zložila sľub, že svoj život zasvätí službe Spasiteľovi. Keď ju v staršom veku nútili, aby sa vydala za pohanského mládenca, nesúhlasila. Mládencovi sa na Lucii najviac páčili jej krásne oči. Lucia si vylúpila oči a poslala mu ich. Zomrela mučeníckou smrťou, kat jej prebodol hrdlo.

Je zložité povedať, prečo sa práve Lucia stala najväčšou čarodejnicou. Sviatok svätej Lucie v minulosti sprevádzali bohaté tradície a zvyky, ktoré dnes už upadajú do zabudnutia. Pripomeňme si aspoň niektoré z nich.

  • Cesnak nás ochráni pred zlými duchmi. Stačí, ak ho zjete dostatok v predvečer Lucie. Účinné bude aj to, keď si spravíte cesnakový krížik na čele, brade či zápästí.

  • Na Luciu nemohla vstúpiť cudzia žena do domu.

  • Nebolo povolené dávať ani požičiavať.

  • V predvečer Lucie chodievali po domoch ženy, ktoré boli zahalené do bielych plachiet. Mali pomúčenú tvár a potichúčky vymetali kúty – vyháňali z domov a dvorov strašidlá, temné sily, zlých duchov, trápenia a choroby.

Svoje miesto mali aj čary lásky. Dievčatá, ktoré boli zrelé na vydaj v tento deň napísali na 12 papierikov mená možných ženíchov. Papieriky následne poskladali a zlepili. Následne každý deň až do štedrej večere jeden papierik hodili do ohňa alebo ho roztrhali na malé kúsky. Na Štedrý deň po večeri rozlepili posledný papierik. Tak sa dozvedeli meno svojho vyvoleného. V niektorých regiónoch bola táto tradícia spojená so strachom, pretože na lístočkoch bolo napísaných len 10 mien. Na jedenástom lístočku bola smrť a dvanásty papierik značil, že dievčina ostane stará dievka.