Rosenie a zahmlievanie plastových okien opäť nastupuje na scénu. Tohto problému sa viete zbaviť raz a navždy!


So zarosenými a zahmlenými oknami sa stretli snáď už všetci. Je to realita pri plastových oknách. S týmto sa prakticky nedá nič robiť. Nie je to chyba na strane výrobcu, a ani to nenaznačuje, že sú okná nekvalitné alebo zle osadené.

Zdroj: shutterstock.com

Faktom je, že ak sa vám na oknách tvorí hmla či rosa, dýchate nezdravý vzduch. Ešte horšie však je, že takto žije väčšina ľudí, nakoľko plastové okná majú skoro všetci. Kondenzovanie pary a vydýchaný vzduch môže byť problém, ktorý treba riešiť a netreba ho zanedbať.

Kondenzovaná para

Pri drevených oknách k procesu kondenzácie nedochádza. Dôvodom je, že dreve sú trhlinky, ktoré voľným okom nespozorujeme. Cez miniatúrne trhlinky prechádza vzduch. Para sa nemá prečo pretvárať do kvapiek alebo hmly na skle okna. Drevené okenné rámy dýchajú, pričom platové rámy nie. Čím je v miestnosti väčší chlad, tým menej je v nej vlhkosti. Proti tomuto plastové okná bojujú. Za všetkým stojí stopercentná izolácia.

Pravidlo však hovorí, že až žijete v dome alebo byte, kde je suchý a teplý vzduch – para sa nemá z čoho vytvoriť. Ak naopak obľubujete chladnejšie podmienky a vlhký vzduch, je to oveľa horšie. Vtedy sa začnú tvoriť kondenzáty na oknách, vznikajú plesne na stenách a vaša imunita rapídne oslabne. Nedostatočnou ventiláciou podporujete akumuláciu oxidu uhličitého.

Čo s tým?

Na začiatku skontrolujte kvalitu vetrania. Počas vašej neprítomnosti stiahnite kúrenie a nechajte otvorené mikro-vetráky. Po príchode domov vetračky zatvorte a zakúrte. Ak budete v najbližšie meniť okná, dajte si záležať na tom, aby parapet pod oknom nezakýval váš radiátor. Ak vám bude na okno sálať teplý vzduch z radiátora, pomôže vám to zlepšiť celkovú situáciu. Dávajte si však pozor na to, aby vám závesy neprekrývali radiátory. Samotná látka je niekedy teplejšia ako vzduch v miestnosti.

Ďalším spôsobom, ako odstrániť vzniknutý problém je zaizolovať múry. Pri teplých stenách masívne klesá aj riziko vzniku nezdravého a vlhkého vzduchu. Počas zimy budete mať teplo a ešte k tomu ušetríte na energiách. Počas letných dní vás steny zasa príjemne schladia.