Mužské vs ženské profesie


V dnešnej dobe by sa už mohlo zdať, že sa pomyselná čiara medzi rýdzo mužský alebo ženským zamestnaním natoľko zúžila, že už môžeme vidieť naozaj čokoľvek. Čo hovoria čísla?

Zdroj: shutterstock.com

Žena za kamiónom alebo chlap v kaderníctve

Napriek stále liberálnejšiemu spôsobu života sú isté stereotypy, týkajúce sa pracovného života, ktoré sa hádam nikdy nezmenia. Vplývajú na to najmä dva faktory, ktorými sú fyzické predpoklady alebo aj časové možnosti, ktoré súvisia najmä so sekundárnou rolou ženy ako matky či gazdinky v domácnosti.

Na margo toho, sa nám asi nikdy nestane, že by sme stretli na diaľnici za volantom kamiónu či autobus ženu alebo naopak muža, ktorý drží v ruke kadernícke nožnice či dokonca sedí za šiacim strojom.

Muži zarábajú stále viac

Ďalší podstatný znak, ktorý odlišuje mužské a ženské profesie je aj platové ohodnotenie, ktoré je jednoznačne v prospech chlapa, ako živiteľa rodiny.

Priemerný muž zarobí cca. o 22 % viac peňazí ako žena, čo je asi 239 eur mesačne. Zaujímavým je aj zistenie, že mierny rozdiel (7%) v platoch medzi oboma pohlaviami je aj v prípade, že pracujú na rovnakej pozícii.