Strieborná, zlatá alebo diamantová svadba - ktorá je ktorá?


Hoci je zima skôr obdobím, kedy sa svadby veľmi nezvyknú vysluhovať, tak páry, ktoré si už svoje ,,Áno“ povedali pred rokmi, majú na stole ďalšiu milú povinnosť. A totiž, osláviť jej zlaté, strieborné alebo diamantové výročie!

Zdroj: shutterstock.com

Začať treba od dreva

Skôr ako začneme v našich rodinných kruhoch sláviť oveľa honosnejšie výročia sobáša, tak začať treba pekne od podlahy a oceniť každý jeden spoločne strávený rok manželského života. Napokon, na začiatku sa ešte obaja cítime ako v takej bavlnke, a preto sa aj prvé výročie svadby nazýva práve ,,bavlnené.“

Neskôr sa už začínajú používať menej vábivé materiály, ako je ,,drevo,“ (po 5 rokoch) alebo dokonca ,,plech“ (po 6 rokoch). V oboch prípadoch, je súčasťou tradície aj adekvátny darček, ktorý býva vyrobený z predmetného materiálu.

Na konci je kameň

Pokiaľ si už manželia čo to odžijú, tak môžu pomýšľať aj na drahocennejšie prívlastky ich spoločného života. Po 25 rokoch sa pripíja na ,,striebornú svadbu,“ kedy si dokonca na prsty navliekajú ďalší (strieborný) prstienok. Rovnaký zvyk panuje potom aj v prípade zlatej (50 rokov) alebo diamantovej (60 rokov) svadby.

Paradoxne, ešte aj diamant má svojho premožiteľa a pomyselný strop manželstva uzatvára ,,kamenná svadba,“ ktorej výročie si pripomíname po 65 rokoch spoločného života. Tu sa potom už žiadne prstienky nedávajú!