Ako si vyrobiť za domom búdku pre vtáčiky


Na zimu zvykne väčšina vtákov odletieť do teplých krajín. Čo však s tými, ktorí sú rozhodnutí prečkať toto tuhé obdobie spolu s nami? Šup s nimi do vtáčej búdky!

Zdroj: shutterstock.com

Búdka alebo krmítko?

Na začiatku našej tvorivej práce si musíme uvedomiť, či sa pustíme do jednoduchšieho krmítka alebo im rovno postavíme celú búdku alias zimné sídlo, v ktorom sa budú cítiť ako doma.

V druhom prípade, už musíme dbať na to, aby ich nové hniezdo bolo nielen pekné a útulné, ale aj prakticky využiteľné. Otvor do búdky by mal mať priemer minimálne 3 až 3,5 cm, výška stropu aspoň 28 cm a nemali by sme zabudnúť ani na šikmú striešku, ktorá bude chrániť vnútro pred dažďom a zatekaním.

Aby slúžila dlhé roky

K tomu, aby nami vyrobená búdka slúžila opereným spevákom aj v ďalších rokoch, treba na jej zhotovenie vybrať kvalitné, ale najmä vysušené drevo. Nemenej dôležitým je aj ochranný impregnačný náter a dvojitá glazúra. Takto ošetrená búdka bude slúžiť aj 8 až 10 rokov.

Vtáčiu búdku by sme mali umiestniť do výšky minimálne 3 až 4 metre, kvôli jej prípadnému čisteniu, avšak zároveň dostatočne vysoko, aby sa k nej nedostali štvornohí predátori. Ideálny je strom s hladkým kmeňom, na ktorý sa nevyškriabe ani mačka.