Softvérová firma v Japonsku skrátila pracovný týždeň na 4 dni


Produktivita jej poskočila o 40 percent.

Zdroj: shutterstock.com

Ako upozornil web americkej CNN, štvordňový pracovný týždeň využívajú menšie spoločnosti a tých je čoraz viac. Teraz sa ale pre takýto krok rozhodla aj veľká firma, ktorá dodáva softvér do osobných počítačov a notebookov. Tá tak tento systém skúša aj pre väčší biznis.

Takže išlo len o skúšku. Ale úspešnú, nie?

Áno. Spoločnosť v lete v Japonsku predstavila program, vďaka ktorému ostávali kancelárie zatvorené každý piatok počas augusta. Všetci zamestnanci mali tak deň navyše voľna každý týždeň.

Čas v práci sa skrátil, produktivita narástla o takmer 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Manažéri tiež nabádali zamestnancov, aby tiež obmedzili čas strávený na odpovedanie na e-maily a na stretnutia.

No v Japonsku je to asi aj potrebné. Práve táto krajina je totiž známa tým, že ľudia tam často trpia prepracovanosťou.

Je pravda, že Japonsko už dlho zápasí s pochmúrnou a v niektorých prípadoch smrteľnou kultúrou prepracovania. Tento problém je taký vážny, že krajina preň dokonca vymyslela termín: „karoši“ a znamená smrť prepracovaním z dôvodu chorôb, ktoré spôsobujú stres alebo ťažká depresia.

Spomínaná softvérová spoločnosť chce v Japonsku ale vyskúšať ešte jeden experiment. Plánuje požiadať zamestnancov, aby prišli s novými opatreniami na zlepšenie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom a efektívnosťou. Tiež požiada ďalšie spoločnosti, aby sa zapojili do tejto iniciatívy.

 

ZDROJ: Rádio Vlna/CNN