Prečo sa zberajú vrchnáky z PET fliaš?


Ich odkladaním môžete pomôcť chorým a sociálne slabším ľuďom.

Zdroj: shutterstock.com

Možno ste o tom nevedeli, ale vrchnáky sú vyrobené z kvalitného tvrdého plastu. Takýto vrchnák je drahší ako bežná plastová fľaša. Je preto dobré ich recyklovať. V posledných rokoch sa veľmi rozvinulo zbieranie vrchnákov z PET fliaš. Čím viac organizácií, firiem alebo škôl sa zapojí do zbierania, tým lepšie. Plastové vrchnáky sa neoplatí zberať v malom. Organizovaným zberaním rastie celkové množstvo vrchnákov a tým aj ich výkupná cena.

Zbierajú sa len vrchnáky z PET fliaš, vrchnáky z nápojov a nápojových škatúľ. Vrchnáky z nenápojových výrobkov, ako je napríklad drogéria sa nezbierajú. Takéto vrchnáky väčšinou nie sú vyrobené z PET plastov. Ak aj tak neviete, ktoré vrchnáky sú vhodné na zbieranie, pomôže vám jednoduchá pomôcka. Ak je vo vnútri vrchnáka napísané v trojuholníku číslo 2,4 alebo 5, tieto vrchnáky určite odkladajte. Ak je v trojuholníku číslo 1 alebo 6, vrchnáky nie sú vhodné na zber.

Vedeli ste že:

1 vrchnák má približne 2,5 gramu

za 1 kilogram vrchnákov dostanete asi 22 centov

za 1 tonu vrchnákov získate 220 až 310 eur

Zo zberu vrchnákov sa nedá pomôcť,financovať celú liečbu. Najlepším spôsobom je nosiť vrchnáky na zberné miesta alebo ich posielať priamo organizáciám, ktoré sa týmto zaoberajú.  Na Slovensku je viacero zberných miest. Zber vrchnákov pomohol a pomáha mnohým ľudom.